ROMTELECOM: Pazara Yeniden Döndü

0
13

Romtelecom, özelleştirme öncesi telekom sektöründe tekel olup Romanya Hükümetine ait iken bugün % 54′ü Yunan OTE ve %46 ’sı Romanya Hükümetinindir. Şirket, son beş yılını başarılı bir şekilde yeniden yapılanmayla geçirdi. 40.000 olan çalışan sayısı 2006 yılının sonunda 12.500′e düşürüldü. Ancak aynı yıl şirketin abone kaybetme oranı da rekora ulaşmıştı. O yılın son 4 ayında şirket aylık ortalama 70-80.000 müşteri kaybediyor durumdaydı.RomTelecom firmasına Başkan (CEO) olarak 1 şubat 2007′de atandım. Doğal olarak, birinci önceliğim kan kaybını durdurmaktı. Takip eden bir kaç ay boyunca yapılan analiz ve araştırmalardan sonra mayıs sonu, haziran başı gibi yeni ürünler sunuldu. Bu Romtelecom’un tarihinde bir ilkti. Bedava telefon görüşmeleri içeren, ADSL fiyatını yarıya indiren Clicknet servisi ile Internet hızını iki katına çıkaran ürünler pazara sunuldu.

Bu kampanya yaz ayları ve sonbahar döneminde devam etti. Yılbaşı ve yeni yılda Ses, ADSL, PC ve Uydu TV hizmetleri paket olarak sunuldu. Aynı dönemlerde üst yöneimin de büyük bir bölümü değiştirildi. Bütün bunların neticesinde 3 yıldan beri sürekli müşteri kaybeden (4,5 milyon müşteri kaybı ve bunun sadece 1,5 milyonu 2004 Aralık döneminde) Romtelecom Kasım ve Aralık ayları boyunca pozitif müşteri artışı elde etmeyi başardı.

Altını çizmemiz gereken diğer bir husus da, Romtelecom’un, hala Romanya pazarındaki ana sabit telefon operatörü olmasına karşın, 5 yıllık serbestleşme döneminden sonra, 2007 yılına kadar şirketin sayısal TV ya da genişbant gibi hızla büyüyen bölümlerde kendisine bir yer bulamamış olmasıydı.

Bu zor başarılacak durumu, geçen yıl boyunca “Önce Müşteri” olarak adlandırdığımız yeni bir ticari yaklaşımla karşıladık. “Önce Müşteri” yaklaşımı, basit bir prensibe dayanıyordu; “Müşterilere aynı fiyata veya daha düşüğüne, daha fazla olanak sağlamak”. “Önce Müşteri” hala sadece daha iyi olanaklar değil yanısıra elemanlarımızla yapılan her temas sırasında daha yakın alaka anlamına geliyor. Müşteri ister dükkanlardaki satış elemanları ile görüşsün, isterse servis operatörleri ya da teknisyenlerle konuşsun, sonuç olarak müşterilerimizle ilişkilerimizde gerçekten değişim başlattık.

Genişbantta bunun anlamı, sabit genişbant internet pazarında, büyüme oranı anlamında, diğer rakiplerimizin herangi biri ile karşılaştırdığımızda, liderliği almamızdır. 2006 sonunda pazar payımız % 7-8 iken 2007 sonunda % 20′ye yükseldi. Bu yılı ClickNet’te 360,000 abone ile kapattık. Şimdi sloganımıza daha yakınız: Romanya’daki her ev ve işyerinde genişbant.

Bu nedenle, Romtelecom, haberleşme pazarında dinamikleri iyi yönde değiştirebilen bir öncü olarak düşünülebilir. Romtelecom’un yaratıcı potansiyeli, müşterilerine yaklaşım yöntemlerini yeniden keşfederek 2007 yılında müşterilerine daha fazla yarar sağladı.

Geçen yılın sonbaharında, laptop/PC yanında genişbant erişim ürünü ile Romanya pazarında ilk defa ulusal seviyede büyük bir başarı yakaladık. Bu şirketin tarihinde de ilk defa olan bir olaydı. ürüne talep şaşırtıcı düzeydeydi; 25,000′den fazla bilgisayar sattık ve kurulumlar % 119 arttı. Büyük talep nedeniyle, dağıtımda bazı gecikmeler yaşandı ki bize gelecek programlarda daha hazırlıklı olmamız gerektiğini gösterdi.

Genişbant, aşırı rekabetçi pazarda Romanya’lı olarak, kendimizi diğer oyunculardan farklılaştırmada yardımcı oldu. 2007′de büyüme oranı % 280 oldu. Bu başarı öncelikli olarak servislerimizin kalitesi ve müşteri hizmetlerimiz sayesindedir. Güzel haber ise biz daha fazla gelişmek istiyoruz.

Dolce (Aralık 2006′da fırlatılan sayısal uydumuz) sayesinde, 2007 sonunda TV paketlerimiz 400.000 müşteriye ulaştı. Bu sayı bugün 500.000′e bir hayli yakın.

Şirketi yeniden Romanya pazarında güçlü hale getirdikten sonra, şimdi hedefimiz önümüzdeki 3 yılda (2008-2010) karlı bir büyüme gerçekleştirmektir. Şirket bir taraftan pazarlamasına devam ederken, diğer yandan yeniden yapılanması ve uçtan-uca süreçlerin yeniden tanımlanması ile yoğun bir şekilde ilgileniyor. Şirketin 2008 yılında çalışan sayısını tüm alanlarda 2000-2500 kadar azaltması bekleniyor.

Sonuçta kendimizi pazarın geri kalanından, müşterilerimize sağladığımız servislerdeki kalitemizle farklılaştırmak yolunda “Önce Müşteri (Customer 1st)” inisiyatifimizin artık daha da güçlendiğini de belirtmemiz gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.