IPHaber

Genel


QR Code Kartvizitini oluştur, çevreyi koru!

Şubat 8, 2010 by admin in Genel with 0 Comments

QR code bir barkod teknolojisi ve Bildirgeç’te görene kadar öneminin farkına varamamıştım. Yeni aldığım cep telefonunda QR code okuyucusunu görünce bunun ne işe yaradığını araştırdım.

Bildirgeç’ten
qr ‘quick response’ kelimelerinin baş harflerinden geliyor. QR Code iki boyutlu bir bar kod teknolojisi, bir japon firması olan denso-wave tarafından geliştirildi.i̇lk defa 1994 yılında duyurulan qr code iki boyutlu barkodların en popüler olanı.

Qr Code örneği

Tarayıcılar tarafından oldukça kısa bir sürede okunup yorumlanabiliyor. Tarayıcı olarak kameralı cep telefonlarını kullanabiliyorsunuz. Symbian, iphone ve ms işletim sistemli telefonlar yada cep bilgisayarlarının çoğunda bir yazılım mevcut.

Qr kod & Barkod

Normal barkoda göre daha fazla veri saklanabilmesi nedeniyle neden kartvizitlerin üzerinde yada internet ortamında (mesela messenger resminiz olarak) bu görseller paylaşılmaz ki? Nedeni Vcard olarak bilinen vcf kartvizitlerin bu formata dönüştürülmesi oldukça basit.

Bu kartvizitleri kullanırken hem bütçenize katkıda bulunun hem de çevreyi koruyun. Aynı zamanda çok da şekilli oluyor.

Bu da benim kartvizitim

Bu linkten kendi kartvizitinizi oluşturabilirsiniz.

Hatta bir adım daha ötesine geçerek google haritanızı da bu qr code üzerinden paylaşabilirsiniz. Burada kaynak1 ve sihirbazı yer alıyor

Might Google add QR-Codes to Google Maps?

Kaynak: 1.2.3.

Tagged , , , , ,

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Uluslararası Sesli Görüşme Trafiğinde Skype’ın payı hızla artıyor

Araştırma şirketi TeleGeography, uluslararası telefon trafiğinde büyüme hızının yavaşladığını, buna karşın internet üzerinden sesli ve görüntülü aramaya imkan tanıyan Skype’ın...

Kapat