IPHaber
Son Yazılar

linux


PS3'e Linux desteği yeniden geldi

Nisan 8, 2010 by admin in linux, Telekom with 1 Comment

Sony’nin PlayStation 3 konsolu, ucuza sunduğu yüksek işlem gücü kapasitesi nedeniyle bazı araştırma birimlerinde süper bilgisayarlar oluşturmak için kullanılıyor. Bunu sağlayan ise PS3’ün üzerine Linux işletim sisteminin kurulabilmesiydi, ta ki geçtiğimiz günlere kadar. Zira Sony, PS3 için yayınladığı son firmware güncellemesiyle PS3’e Linux yükleme seçeneğini tarihin derinliklerine gönderdi.

Neyse ki George Hotz adlı haklayıcı, PlayStation 3’e bu desteği geri getirmenin bir yolunu bulmuş görünüyor. Hotz, daha önce bu işi geri döndürecek bir çözüm üzerinde çalıştığını ve bu nedenle konsolunda Linux kullanmak isteyenlerin güncelleme yapmaması gerektiğini söylemişti. Hotz’un yöntemi, PS3 firmware içeriğindeki PUP dosyası modifiye edilerek değiştirilmiş firmware dosyasının geri sisteme yüklenmesini gerektiriyor. Ancak bu da şimdilik sadece 3.15 ve daha önceki PS3 sürümlerinde mümkün olabiliyor.

Hotz, geçtiğimiz ay da 3 yıldan uzun süredir kırılamayan PS3 konsolunu kırmanın yolunu bulduğunu açıklamıştı. Öyle görünüyor ki Linux desteğini kaldırma kararı, Sony’nin başına düşündüğünden daha fazla dert olacak.

Tagged ,

Related Posts

One Comment

  1. Tweets that mention PS3′e Linux desteği yeniden geldi | IPHaber.com -- Topsy.comNis 8, 2010 at 21:13

    […] This post was mentioned on Twitter by IPHaber. IPHaber said: PS3′e Linux desteği yeniden geldi http://goo.gl/fb/zrnaV […]

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat