IPHaber
Son Yazılar

Genel


Prizde Linux Var.

Mayıs 15, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Geçtiğimiz aylarda Las Vegas’ta yapılan ve tüm dünyanın ilgiyle izlediği CES (Tüketici Elektroniği Fuarı) etkinliğinde Linux tabanlı çözümler geçtiğimiz yıllara göre daha göz alıcı bir şekilde kendisini göstermişti. İlk olarak CES’de duyurulan adaptör boyutunda Linux sunucu çözümleri, yavaş yavaş son kullanıcının beğenisine sunulmaya başladı. Marvell firması tarafından temel bir platform olarak geliştirilen bu Linux tabanlı sunucu, son derece düşük elektrik tüketimiyle son derece çevreci. Sadece bir adaptör boyutlarındaki bu kullanışlı ürünün adı SheevaPlug. Benim gibi yıllarını Mortal Kombat oynayarak geçirmiş üyelerimiz Sheeva ismini Mortal Kombat’ın güçlü bir karakteri olarak hatırlayacak. SheevaPlug oyundaki Sheeva karakteri gibi son derece güçlü.

Marvell’in temel olarak üçüncü parti OEM üreticilerine bir platform olarak hazırladığı SheevaPlug’ın tek bir amacı var. Uyumlu USB cihazlarınızı ağınıza dâhil etmek ve bu sayede bu cihazlara İnternet ve ağ üstünüzden paylaşmanızı sağlamak. Sadece 5W enerji tüketen bu cihazın bu kadar tutumlu elektrik harcamasına rağmen üstünde bulunan donanım hiç de azımsanacak kadar basit değil. 512 MB flash belleği bulunan Sheeva’nın hızlı ve basit bir web sunucusuyla yazıcı ve dosya paylaşımını çalıştıracak kadar güçlü olan 1.2 GHz’lik Sheeva işlemcisi ve 512 MB belleği bulunuyor.

Cihazın üstünde gigabit ethernet çıkışı ile bir adet USB girişi bulunuyor. USB girişine bağlayacağınız bir USB çoklayıcı ile birden fazla cihazı SheevaPlug’a bağlama şansınız olsa bile bu küçük cihazda bulunan küçük güç kaynağını çok fazla zorlamanın da bir gereği yok. Bu sebeple harici güç girişi olan bir USB çoklayıcı kullanmak pek çok sorunu yaşanmadan çözmek konusunda etkili olabilir.

m2309f85bSheevaPlug tüketiciyle buluştuğunda büyük ihtimalle dâhili bir kart okuyucuyu ve veri aktarımı için standart bir miniUSB girişini de beraberinde getirecek. Sheeva’nın Yetenekleri Peki, bu cihazı edinebilirseniz neler yapabilirsiniz sorusunu yanıtlamaya çalışayım. Ben kendi evimde Atom işlemci tabanlı bir mini bilgisayarı tam da SheevaPlug’ın yaptığı işi yapmaya tahsis etmiş durumdayım. Bu bilgisayar düşük enerji tüketimi sayesinde faturada büyük bir fark yaratmadan, haftanın yedi günü ve 24 saat süreyle sürekli çalışıyor. Tıpkı SheevaPlug gibi pasif bir soğutma sistemine sahip olması nedeniyle de tamamen sessiz çalışıyor. Üstünde yer alan dosya paylaşımı ve web sunucusu sayesinde istediğim her yerden bilgisayarıma bağlanıp dosyalarıma erişmem, bunları olduğum yere yüklemem ya da olduğum yerden dosyaları evdeki bilgisayarıma yüklemem mümkün oluyor. Üstünde Pardus kurulu olan bu sistem sadece bu işlerle yetinmiyor, ayrıca bilgisayarımın başında değilken İnternet’ten istediğim dosyaları indirmeye ya da sevdiğim şarkıları radyo yayını olarak dinlememi de sağlıyor. Kısacası bu tip gömülü sistem çözümleri hayatımızı son derece kolaylaştıracak. SheevaPlug eskiden yer kaplayan, enerji tüketen ve gürültülü bilgisayarların yaptığı işleri şimdi sadece prize takılı bir adaptör boyutuyla, son derece sessiz ve hızlı bir şekilde yapıyor ve düşük elektrik tüketimi sayesinde hem bütçenizi hem de çevrenizi koruyor. Marvell, SheevaPlug’ın geliştirme süreçlerini, yazılım geliştirme ortamını ve temel tasarım süreçlerini de bu platformu kullanmak isteyen üçüncü parti üreticilere açtığından, piyasada çok yakın zamanda birden fazla işlevi olan çok sayıda buna benzer sunucu görmemiz mümkün olacak.

NAS (Network Access Storage) teknolojileri yukarıda saydığımız ve bilgisayarını sürekli kullanan herkesin ilgisini çekse de en büyük sorunları ne yazık ki çok pahalı olmaları. Bu yüzden bu güzel teknoloji çoğu ev kullanıcısı için sadece bir hayaldi. SheevaPlug ile bu genelleme de geçerliliğini kaybediyor. Marvell bu harika cihazı sadece 99 Amerikan Doları fiyatla piyasa sürdü. Marvell’in temel amacı, üretimin artması ve stokların oluşmasıyla birlikte düşen maliyetler sayesinde cihazın fiyatını 55 dolar seviyesine çekebilmek.

Umuyoruz bu güzel cihaz ülkemizde bilişim sektörüne donanım tedarik eden firmalarca farkedilir ve kullanımımıza sunulur.

Linux’un size sağladığı özgürlük ile SheevaPlug birleştiğinde yapabilecekleriniz, sadece sizin hayal gücünüze kalmış…

Kaynak: LinuxInsider

Pardus özgürlükiçin.com e-dergi sayı 12-8

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat