IPHaber

Mobil


Polisin GPS Üzerinden Takip Yapabilmesi İçin İzin Alması Gerekiyor

Ocak 26, 2012 by admin in Mobil with 0 Comments

Dünya, dijital teknolojilerde yaşanan gelişmelerle yasalar nezdinde gelişmelerin birbiriyle yarıştığı oldukça kritik günlere şahit oluyor. Korsan paylaşıma karşı öngörülen yasala, sivil hakları savunanların protestolarıyla karşılaşıyor. Derken Amerikan Anayasa Mahkemesi, sivil haklar ekseninde oldukça manidar bir karar alıyor. Buna göre polis, şüpheli olsa dahi bir şahsın takibinde GPS kullanamayacak. Bunun için önceden izin alması gerekecek.

Amerikan Anayasa Mahkemesi yargıçları, dün oy çokluğuyla verdikleri bir kararda teknoloji yardımıyla şüphelilerin takip edilebilmesi için öncesinde mahkeme izni olması gerektiğine hükmetti. Bu karar, benzer teknoloji yöntemlerinin kullanılmasında da bir örnek teşkil edecek. Böylelikle, şüpheli bir şahsın ev, işyeri ya da otomobilinin uzaktan dinlenebilmesinin de önü kapatılmış oluyor. Kolluk kuvvetlerinin bu şekilde topladıkları deliller yasaya aykırı olacağı için hükümsüz sayılacak.

Şüpheli şahısların ev, işyerlerine dinleme cihazları yerleştirilmesi hukuk çevrelerini karşı karşıya getiriyor. Yüksek hakimlerin rahatsız oldukları konular arasında; kamusal alanların video kameralarla 24 saat kesintisiz izlenmesi, baz istasyonları aracılığıyla lokasyon bilgilerinin kesintisiz kaydedilmesi gibi pratik hayatın içerisindeki teknoloji ve uygulamalar dikkat çekiyor.

ABD’de, özellikle narkotik ve terörle mücadele timlerinin benzer takip teknolojilerini önemli ölçüde kullandıkları biliniyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Metro istasyonları WiFi ile donatılacak

2012 Olimpiyatları sırasında Londra’da bulunacaklar bu şehrin metro istasyonlarında ücretsiz Wi-Fi bağlantısından yararlanma fırsatı bulacak. Londra Metrosu’nu yöneten Londra Ulaşım...

Kapat