IPHaber

Genel


Pakistan'ın ilk WiMAX şebekesini kuruluyor

Haziran 30, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Alcatel Lucent’in, Universal 802.16e-2005 ile kuracağı WiMAX şebekesi, Pakistan’ın ilk şebekesi olacak. Şebeke, Pakistan’ın finansal sermaye ve en büyük iş merkezi sayılan Karachi gibi büyük şehirlerini kapsayacak. Tüm dünyada 70’ten fazla pilot uygulama, kurulumlar ve 2007 yılının başından beri imzalanan 25 sözleşme ile bu yeni proje, Alcatel-Lucent’in WiMAX pazarında lider olduğunu gösteriyor.

Rev-e olarak adlandırılan en yeni IEEE 802.16e-2005 standartları baz alınarak oluşturulacak yeni WiMAX şebekesi, 3,5 GHz spektrumunda sabit ve göçebe ortamlarda geniş bant servislerinin hızla verilmesini sağlayacak. Şebeke, hızlı Internet erişimi sunacak ve laptoplar, masa üstü bilgisayarlar, modem ve WiMAX terminalleri dahil olmak üzere çeşitli kullanıcıya yönelik cihazlar üzerinden, video streaming gibi gelişmiş geniş bant multimedya servislerinin verilmesine olanak sağlayacak.

Bu proje çerçevesinde Alcatel-Lucent; baz istasyonları, kablosuz erişim kontrol birimleri, işletme-bakım merkezi (OMC), müşteri tarafındaki donanım (CPE) ve şebeke entegrasyon servisleri dahil Universal WiMAX uçtan uca çözümünü sunacak. Yeni şebeke, Mobilink’in GSM şebekesinde var olan donanımın kapasitesini artıracak ve kurulum maliyetlerini düşürmeye yardımcı olacak.

Alcatel-Lucent’in Universal WiMAX çözümü, “beam forming” ve MIMO gibi en son teknoloji yeniliklerini entegre ediyor. Beam forming özelliği sayesinde bir servis sağlayıcı kapsama alanını sağlamak için gerekli radyo istasyonlarının sayısını önemli ölçüde azaltabiliyor. Bu azalma oranı bazen yüzde 40 oranına varabiliyor. Böylece sinyalin bozulma riski de azalıyor. İç mekanlarda ise sinyal daha güçlü alınabiliyor. MIMO ile radyo bağlantıları daha güçleniyor, yoğun kentsel ortamlarda verilen kapasiteyi neredeyse iki katına çıkarıyor.

Mobilink’in müşterilerinin IEEE 802.16e-2005 standardına uygun en gelişmiş WiMAX cihazlarından faydalanabilmeleri için Alcatel-Lucent, tüm dünyada kullandığı çeşitli CPE ortaklarının sabit ve göçebe terminallerini önerecek. Bu da Alcatel-Lucent’in Açık CPE programının bir parçası ve açık donanım eko sistemini teşvik etmek için tasarlandı. Böylece müşteriler, birbiri ile çalışabilen çok daha fazla tüketici ürünlerinden faydalanabiliyorlar.

Orascom Telecom Holding’in CTO’su Tamer El Mahdi sözleşme ile ilgili olarak “WiMAX’ın kurulumu ile bağlı şirketlerimiz geniş bant servisleri ile GSM hizmetlerini tamamlayabilecek” dedi. Mobilink’in CTO’su Marwan Hayek ise “WiMAX’ın uygulamaya alınması ile her yerde ve zamanda, Pakistan’daki kablosuz geniş bant servislerine erişmek isteyen kurumsal ve ev abonelerimizin ihtiyaçlarını karşılayabileceğiz” dedi.

Dünya çapında WiMAX teknolojisinin giderek yaygınlaştığını göstermesi açısından bu sözleşmenin önemine değinen Alcatel-Lucent’in Avrupa ve Güney bölgesindeki faaliyetlerinden sorumlu Başkan Olivier Picard görüşlerini şöyle açıklıyor: “Bu sözleşme, Mobilink ve Orascom ile uzun vadeli işbirliğimiz üzerine kurulu. Alcatel-Lucent’in en gelişmiş Universal WiMAX çözümünü müşterilerine sunma kapasitesini öne çıkarıyor ve ve Mobilink’in teknolojimize ve çözümlerimize olan güvenini artırıyor. Sözleşme, Alcatel-Lucent’in bugün WiMAX çözümünde pazar için hazır olduğunu kanıtlamasının yanı sıra Orta Doğu ve Güney Asya’da faaliyetlerini ve liderliğini de güçlendiriyor.”

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Bütün şehri kapsayan geniş bant internet ağı

Avrupa'nın komple kablosuz geniş bant ağına sahip ilk şehri Hollanda'nın başkenti Amsterdam oldu. Hollanda'nın yerel internet şirketi Worldmax tarafından uygulamaya...

Kapat