IPHaber

Telekom


P.I.Works, 4G teknolojisinin bilirkişilerini İstanbul’da Ağırlayacak

Ağustos 10, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Telekomünikasyon sektörünün önemli buluşmalarından biri, 22-26 Ağustos tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşiyor. 3GPP tarafından düzenlenen etkinlik, SA5 olarak da biliniyor. P.I. Works’ün İstanbul ayağına ev sahipliği yapacağı etkinlikte 3G ve 4G gibi mobil iletişim teknolojilerinin dünya çapında kabul edilen, telekom yönetim standartları belirleniyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden 50’nin üzerinde uzmanın katılacağı ve beş gün sürecek toplantılarda mobil iletişimin en yeni teknolojisi olan 4G’nin (LTE) operasyon yönetimini ve en efektif şekilde optimize edilmesini sağlamak üzere geliştirilmekte olan SON (Self Organizing Networks-Kendi Kendine Düzenlenen Şebekeler) teknolojisinin yeni standartları belirlenecek. Belirlenen bu standartlar tüm dünyadaki telekom üreticileri tarafından uygulanacak.

Mobil operatörlere, operasyonel maliyetleri üzerinde yüksek oranda tasarruf yapma olanağı sunan SON teknolojisi, şebeke kalitesini de yükselterek cep telefonu kullanıcılarının daha iyi hizmet almalarını sağlıyor.

Son yıllarda, tüm dünyadaki hızlı veri artışı mobil şebekelerdeki veri trafiğini de yılda ortalama %100 oranında artırdı. 4G teknolojisinin kullanılmaya başlanması ile bu trafiğin çok daha hızlı şekilde artması bekleniyor. Bu noktada devreye girecek olan SON teknolojisi, mobil operatörlerin maliyetlerini artırmadan bu teknolojiyi uygulayabilmelerini, operasyon giderlerini düşürmelerini sağlıyor. Böylece cep telefonu kullanıcılarının ekstra maliyetler ödemeden 4G teknolojisine geçebiliyor.

SON teknolojisi, otomatik baz istasyonu kurulumuna imkan vererek, iş gücünden ve zamandan tasarruf sağlıyor. Bunun yanında ESM (Energy Saving Management- Enerji Tasarruf Yönetimi) olarak bilinen özelliği sayesinde kullanılmadığı zamanlarda baz istasyonlarının kendi kendini kapatmasını sağlayarak enerji tasarrufuna yardımcı oluyor. SON’un otomatik optimizasyon yeteneği ile mobil şebekede trafik ve bütçe kayıplarına, müşteri memnuniyetsizliğine sebep olan görüşme kesintisi sorunlarına, şebekeye erişim problemlerine, yapılan görüşmelerde kalite düşüklüğü gibi sorunlara hızlı ve efektif çözümler bulunabiliyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook Messenger for Mobile duyuruldu

Cep telefonları ilk çıktığında konuşmanın yanı sıra en popüler servis herkesin sık sık kullandığı SMS'ti. 160 karakterlik limit herkese az...

Kapat