IPHaber

Genel


“Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2009” ve “8. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği”

Nisan 14, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü, gelenekselleştirdiği “Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri” etkinliğinin altıncısına, Linux Kullanıcıları Derneği’nin düzenlediği “Linux ve Özgür Yazılım Şenliği” etkinliğinin sekizincisine ev sahipliği yapıyor. Etkinliğe, her sene bilişim alanında uluslararası arenada tanınmış kişiler konuşmacı olarak katılıyor. 17-18 Nisan tarihlerindeki bu yılki etkinliğin konukları arasında, özgür yazılım dünyasının web teknolojileri alanında tanınmış isimleri Douglas Crockford, Jonathan Conradt da bulunuyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü ve Linux Kullanıcıları Derneği tarafından organize edilen “Özgür Yazılım ve Açık Kaynak Günleri 2009” ile “8. Linux ve Özgür Yazılım Şenliği”; yazılım endüstrilerini geliştirmek, yazılım maliyetlerini düşürmek, bilgisayar okuryazarlığını arttırmak amacıyla özgür yazılım ve GNU/Linux konularında ulusal ve uluslarararası düzeyde uzman isimlere ev sahipliği yapıyor.
Türkiye’nin özgür yazılım ve açık kaynak konularında daha fazla biliçlenmesinin ve üretime geçmesinin amaçlandığı etkinlikte, geçtiğimiz yıl dünyada ve Türkiye’de özgür yazılım ve bilişim teknolojileri alanlarında yaşanan önemli gelişmeler tartışılacak. Bu yılın konukları arasında Javascript Programlama Dili’nin yaşayan en önemli otoritelerinden Douglas Crockford, Google Chrome web tarayıcısı program yöneticisi Jonathan Conradt bulunuyor.

Etkinlik ilgilenen herkesin katılımına açık ve ücretsiz.
Douglas Crockford, Javascript programla dilinin yaşayan en önemli otoritelerindendir. JavaScript: The Good Parts kitabının yazarıdır. ECMAScript standardını yöneten ECMA TC39 komitesinin üyesidir. Veri değiş tokuş standardı olan JSON’un mucididir.
Jonathan Conradt, Google Chrome Web Tarayıcısı program yöneticilerindendir. Çalışma alanları arasında açık kaynaklı WebKit entegrasyonu ve eklentiler, yine açık kaynaklı V8 Javascript motoru, eklentiler bulunmaktadır. Google’dan önce Microsoft’ta, Microsoft’un MediaCenter IPTV ürünü için gömülü XHTML tarayıcı program yöneticiliği yaptı. Microsoft’tan önce de Gallup Organizasyonu’nun web tabanlı anket ve analiz sistemini oluşturdu.

Ayrıntılı Bilgi İçin:
URL: http://open.bilgi.edu.tr – http://senlik.linux.org.tr
e-mail: freedays@open.bilgi.edu.tr – senlik@linux.org.tr
Tel: 212 3115188

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
iPhone'da VoIP'i keşfetti

İnternet üzerinden telefon görüşmesi yapma olanağı sağlayan Skype yazılımı, iPhone ve BlackBerry cihazlarında da kullanılabilecek. Skype yazılımıyla, bu cihazları kullananlar,...

Kapat