IPHaber

3G&4G


Ortaya bir 4,5G mi yapsak?

Nisan 22, 2015 by admin in 3G&4G, Manşet, Telekom

ekran-resmi-2015-04-22-11.09.36Haberleşme teknolojileri her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Başta akıllı telefonlar olmak üzere, internet altyapıları ve kablosuz haberleşme gibi bir çok telekomunikasyon teknolojisi etrafımızı sarıp sarmalıyor. Cep telefonları ile sıkça işittiğimiz G teknolojileri nedir, ne gibi özellikleri var.

Birinci Nesil: İlk telefonlarda ortaya çıkan analog sistem, haberleşme metodunun sadece ses üzerinden gerçekleştiriyordu

İkinci Nesil: Difital altyapıyı getiren 2G en çok GSM ve GPRS olarak örnek gçsterilebilir.

Üçüncü Nesil: Edge, UMTS ve Wimax gibi teknolojilerin kullandıgı 3G daha yüksek hız ile birlikte abone sayısında artış sağladı.

4G ise diğer teknolojilerde olduğu gibi hücresel ağ temeline dayanıyor. Daha yüksek frekansda yüksek bant genişliği sağlıyor. İşlemci teknolojilerinin anahtarlama kabiliyetleri 4G teknolojisinin en hızlı olmasına imkan saplıyor.

4G iletişim altyapısı, mobil ortamlar için 100Mbps, Wifi altyapıları için ise 1Gbps’ e kadar erişim hızı sağlayabilmektedir.

4G altyapı teknolojisini Japonya’nın önde gelen telekom operatörü NTT DoCoMo 2004 yılında duyurmuştur. Verizon ise ilk olarak 2009 yılında Seatle ve Boston şehirleri arasında uygulamaya sokmuştur.

4G altyapısı üzerinde genel olarak video, dosya indirme, yükleme, internette gezinti, ses transferi gibi popüler uygulamalar çalıştırılabilmektedir. 4G hizmeti henüz dünyanın bir çok

Thumbnail for 9227
ülkesinde test süreçlerini yeni tamamlıyor, yada devreye alınıyor.

4G teknolojisinin sağladığı mobil ortamlar için 100Mbps, WiFi için sağlanan 1Gbps hız hangi gereksinimleri karşılamak için tasarlandı

Mobil erişim akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar dışında televizyon, araba, saat, gözlük, sağlık sektörü gibi her alanda bir standart haline gelmektedir.Tüm sistemlerin birbirine entegre olarak çalıştığı gelecek nesnelerin interneti (Internet of Things) olarak isimlendirilmektedir.

Yükselen bant genişliği ve frekans değerleri baz istasyonu olarak isimlendirdiğimiz antenlerin artmasına neden olacak. Hali hazırda daha az antenle yüksek güç ile sağlık sektöründe soru işaretleri oluşturan eski erişimlerin yerini daha düşük güç tüketen antenlere bırakacak.

Bant genişliği ihtiyacının giderek artması mevcut ses tabanlı erişim metotlarının da tartışılmasına yol açtı. 5G olarak isimlendirilen yeni teknoloji bir kablosuz ağ teknolojisi olan altyapı için üretilmiş henüz bir mobil cihaz yok. Taşınabilir bilgisayarlar için pahalı donanımlar ile erişim test ortamlarında sağlanabiliyor. Mobil ortamda teorik olarak 1Gbps erişim sağlayan yeni teknoloji 2018 yılında Güney Kore’de yapılacak kış olimpiyatlarında kullanılması planlanıyor.

Thumbnail for 10218Fiber altyapıların evlere kadar konumlandırıldığı bir dönemde 4G üzerinden 100Mbps yada 5G üzerinden 1Gbps internet erişimleri kablolu yatırımların gereksiz olduğunu düşündürebilir. Akıllı telefonların bir çoğu 4K (UltraHD) teknolojisini standart olarak desteklemeye başladı, 4K çözünürlük için 10.2Gbps bant genişliği gerekiyor. Diğer taraftan gelişen bulut teknolojiler, kullanıcıların resim, video, dökümanlarını depolama alışkanlıklarını değiştiriyor. Mevcut televizyonların bir çoğu smart olmasına rağmen, android desteği sağlayan televizyonlar ile karasal yayın dönemi internet yayın dönemine dönüşecektir. Canlı yayın izlenme oranlarının giderek azaldığı, kayıtlı yada sürekli programların tekrar izlenme alışkanlığının yaygınlaştığını da eklemek gerekir. Bu doğrultuda kablosuz erişimler ne yazıkki kablolu sistem altyapısı kadar talepleri hiç bir zaman karşılayamaz.

4G/5G gibi teknoloji altyapı yatırımlarına baktığımızda baz istasyonlarına kadar yapılan altyapı önem kazanıyor. Büyük şehirler içerisinde bile bir çok baz istasyonuna fiziksel kablolama yatırımı bulunmuyor. Merkezi bir baz istasyonundan alınan sinyaller çoğaltılarak kısıtlı altyapı yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. GSM operatörleri geçtiğimiz 5 sene içerisinde yaptıkları en büyük yatırımların birden fazla internet servis sağlayıcıyı bünyelerine katmış olmasını söyleyebiliriz. Zira bu internet servis sağlayıcıları kurumsal şirketlere hızlı internet servisi verebilmek için büyük şehirleri fiber ağlar ile donattı.

Baz istasyon dönüşümlerinin büyük şehirlerden küçük kentlere doğru yapıldığı bir gerçek, 3G’den yeni nesil altyapıya geçiş bu anlamda kontrollü ve sancısız olacaktır. Aboneler bakımından duruma bakıldığında ülkemizin tüketim trendi sayesinde bu konuda bir eksikliğimiz yok. Hali hazırda bir çok akıllı telefon 4G şebekeleri destekliyor durumda.

Thumbnail for 99984G/5G teknolojileri geçişi konusunda “biraz bekleyelim” bakış açısının bir kaç yönü var. GSM/2G/3G geçişlerinde devlet tarafından her seferinde yeniden yetkilendirilen telekomunikasyon firmaları tarafından yüksek bedeller ödenmiş, istihdam gibi taahhütler sağlanmış ve kamu yararına ciddi bir gelir oluşturmuştu. Mevcut bakış açısında yetkilendirilecek kurumlara 5G lisansı verilmesi durumunda 4G lisanslama anlamsız olacak ve kamu yararını azaltacak düşüncesindeyim. Aksine 4G’yi kullanmayalım, 5G’yi bekleyelim bakış açısının geçersizliğini mevcut kapasitelerin hali özetliyor.

Bu tarz polemiklerde kimseyi mutlu etmek mümkün değildir. Kamu yararını gözeten politikacılarımıza bir tavsiyede bizden; Türk işi olsun, ortaya bir karışık 4.5G yapalım.

Aykut SAĞLAM
Yönetim Kurulu Başkanı
Empatiq İletişim Teknolojileri A.Ş.

Tagged , , ,

Related Posts

Önceki yazıyı okuyun:
VoLTE beni işimden eder

4G/5G teknolojilerinin bu kadar sık konuşulduğu bir dönemde yıllardır üzerinde çalıştığım VoIP sektörünün geleceği konusunda bir kaç kelime yazma gereksinimi...

Kapat