IPHaber

Genel


Oldrich Stejskal: “2N Telecommunications, GSM FCT ürünleri alanında Türkiye’de bir numara”

Ekim 13, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Türkiye’de Bircom gibi güçlü bir iş ortağıyla ilerliyor olmak, başarılı adımlar atmamızı sağlıyor ve bizim için büyük önem taşıyor.
1972 yılından bugüne kurumsal müşterilerine profesyonel ses çözümleri sunan Bircom, Telekomünikasyon ve Bilişim Hizmetleri bünyesinde Türkiye pazarıyla tanıştırılan 2N Telecommunications ürünleri kendi alanında pazar lideri konumunda. Geçtiğimiz günlerde ülkemize gelen 2N Telecommunications İcra Kurulu Başkanı Oldrich Stejskal ile ülkemizdeki telekomünikasyon pazarı ve yeni dönemdeki şirketsel faaliyetler hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

2N hakkında bilgi verir misiniz?
Yaklaşık 10 yıl önce şirketimizin yönünü küresel bir firma olmak hedefiyle yeniden belirledik. Bugün geldiğimiz noktada üretimimizin yüzde 85’ten fazlasını ihraç ediyoruz. 125’ten fazla ülkede ürünlerimiz kullanıcılarla buluşuyor. Geçtiğimiz yıl “Dünya çapında En Çok Ülke” kategorisinde “En İyi İhracatçı” seçildik. Türkiye ise, ürünlerimizin en çok satıldığı 3 pazar arasında yer alıyor. Küresel bir firma olmamıza karşın, tüm ürünlerimiz en yüksek kalite garantisiyle Avrupa’da üretiliyor.

2N şu anda pazarın neresinde? Nereye gelmeyi planlıyor?
GSM FCT ürünleri alanında Türkiye’de bir numarayız. Bu pozisyonumuzu korumayı ve kullanım oranımızı daha da artırmayı hedefliyoruz. Gelecekte UMTS-Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri alanında da benzer bir konuma ulaşmak önemli amaçlarımızdan biri. Önümüzdeki yıl, en önemli 3 oyuncu arasında olacağız.

Türkiye’deki başarının altında Bircom yatıyor
Türkiye pazarını önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Türkiye’de Bircom gibi güçlü bir iş ortağıyla ilerliyor olmak, başarılı adımlar atmamızı sağlıyor ve bizim için büyük önem taşıyor. Farklı pazarlardaki deneyimimizi dikkate aldığımızda, Türkiye’de UMTS alanındaki gelişmelerin biraz gecikmiş olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bu aslında önemli bir avantaj da oluşturuyor. Çünkü diğer ülkelerin yaşadığı deneyimlerden yararlanmanız, başarısı kanıtlanmış teknoloji ve çözümleri kullanmanız mümkün olacak. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’a yaptığımız ziyarette 3.Nesil konusundaki tanıtım ve duyuruların yoğunluğu, bu teknolojiye olan ilgi bizi gerçekten etkiledi.

3.Nesil Türkiye’yi nasıl etkileyecek? Türkiye için çok geç kalındığını düşünüyor musunuz?
3N alanında önemli oyuncular arasında yer almayı firma stratejisi olarak benimsedik. Bu teknolojiye inanıyoruz. 3N-3.Nesil, son kullanıcının hareket biçimini değiştirecek. Hızlı, rahat ve mobil İnternet erişimi 3N ile mümkün hale geliyor. Operatör firmalar, kullanıcıların gelecekteki ihtiyaçlarına da yanıt verecek geniş çerçeveli hizmet platformları oluşturuyorlar.

2N EasyGate ülkemizde ve Avrupa’da ne derece tercih ediliyor?
2N Easygate, en başarılı çözümlerimizden biri konumunda bulunuyor. Geçtiğimiz 2 yıl içinde bu ürünümüzden Avrupa’da 250,000 bin adet satıldı. Firma olarak her zaman için yüksek kaliteli çözümlerimizle güvenilir bir marka olma hedefiyle hareket ettik. Kullanıcılara katma değer sağlayan, benzersiz özellikleri bulunan özelleştirilebilir çözümlerimizle pazarda farklılık yaratmayı hedefledik. Tabi ki, 2N Easygate gibi büyük başarı elde eden çözümlerimiz de dâhil olmak üzere, tüm ürün yelpazemizi bu doğrultuda oluşturuyoruz.

2N SmartGate ne gibi kolaylıklar sağlıyor?
2N Smartgate, mobil ve karasal hat teknolojilerini benzersiz şekilde bir araya getiren bir çözüm. Bu iki farklı ortamı birbirine bağlayabiliyor ve böylece “mobility extension” adını verdiğimiz hizmeti kullanıcılarla buluşturuyor. “Mobility extension” sayesinde, nerede olursanız olun sabit numaranızdan ulaşılabiliyorsunuz. Böylece hiçbir çağrıyı kaçırmıyor, tüm hizmet tarifelerden tıpkı ofisinizdeymiş gibi yararlanabiliyorsunuz. Bu alanda farklı Avrupa ülkelerinde çok önemli başarılara imza attık.

Yakınsama kavramını ürünlerinde sunan 2N’in 2N bri FCT çözümü hakkında bilgi verir misiniz?
Dünyadaki en iyi ‘bri FCT’ çözümünü sunduğumuzu belirtmek isterim öncelikle. Bu ürünümüz PBX ve ISDN ağlarının çok büyük çoğunluğuyla sorunsuz bir şekilde ve son derece güvenilir çalıştığı, kurulum kolaylığı sağladığı için kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Pazarda sunulan tüm özellikleri bünyesinde toplayan ürünümüz, mobil operatörler için özel olarak geliştirilmiş bir çözüm olarak da öne çıkıyor aynı zamanda. 2N olarak uzun yıllardır PBX cihazları bizim ana iş alanımızı oluşturuyor ve bu konuda büyük deneyim sahibiyiz. Bri FCT çözümümüze yansıttığımız ISDN alanındaki uzun dönemli deneyimimiz de tam bu noktadan kaynaklanıyor. 2N olarak ekibimizde ISDN alanında uzman isimler bulunuyor. Bunun yanı sıra ,özel ARGE ekibimiz ve eksiksiz bilgi birikimimiz var. Çözümlerimizin diğer cihazlarla yaşayabileceği sorunları anında çözüme ulaştırıyor ve gereken uyarlamaları da vakit geçirmeksizin hayata geçiriyoruz.

Haberleşme konusunda Türkiye’nin kurum ve firmalarına verebileceğiniz tavsiyeler? Maliyetleri azaltmak ve gezginliği artırmak için neler yapmamalılar, hangi ürünlerinizi kullanmalılar?
UMTS’yi stratejik iş alanı olarak gördüğümüzü belirtmiştim. VoIP’ye yaklaşımımız da aynı yönde diyebilirim. VoIP-İnternet üzerinden Ses erişimi, yeni fikirler üretilmesi ve uygulamalar geliştirilmesine çok yatkın bir alan. Bu çerçevede, oldukça yeni ve benzersiz bir çözüm olan 2N Helios VoIP Entrycom’u Türkiye pazarına sunmaya hazırlanıyoruz. Bu çözüm sayesinde, ofisinize gelen ziyaretçileriniz, ilk olarak mükemmel tasarlanmış bu kapı haberleşme sistemiyle karşılaşıyorlar. SIP-Çağrı Başlatma Protokolü, VoIP telefonunuza yönlendirilmiş arama tuşları, mobil cihazınızda PC VoIP istemcisi, firma logonuzu ya da iletmek istediğiniz mesajı gösteren çok şık OLED ekranı, kart okuyucusu, güvenli tuş kilidi ve kamerası bulunan bu sistem, kapınızdaki ziyaretçinizle kullandığınız cihaz aracılığıyla görüntülü ve sesli haberleşme kurmanızı sağlıyor. Böylece ziyaretçinizi görebilir, onunla konuşabilir ve kullandığınız cihaz ne olursa olsun kapıyı açabilirsiniz; ofisinize ya da internete bağlı herhangi bir mobil bir cihaz, PC, VoIP ya da standart bir telefonla bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çözüm, VoIP aracılığıyla LAN-Yerel Alan Ağı altyapınıza bağlı olarak çalışıyor. Kurulum, kablolama ve programlama için ekstra bir maliyet gerektirmiyor. Bu gibi avantajlara sahip 2N Helios VoIP Entrycom ürünümüz, müşterilerin büyük beğenisiyle karşılaşıyor.

Yeni dönemde bizleri 2N’in ne gibi yeni ürün ve hizmetleri bekliyor?
ARGE tarafında yoğun çalışmalarımız kesintisiz bir şekilde devam ediyor. Aşağı yukarı her altı ayda bir olduğu gibi, bundan sonra da çok önemli çözümleri pazara sunacağımızı söylemeliyim. Görüntü transferine de olanak tanıyan UMTS yönlendiriciler, VoIP/GSM çözümleri, 3N ağ geçitleri ve ‘centrex’ platformu için akıllı erişim cihazları üzerine yoğunlaştığımızı belirtmek isterim. M2M-Mobilden Mobile işine de girmeye karar verdik. GSM ve 3N alanındaki tecrübemiz ile ürün geliştirme ve üretim potansiyelimiz aracılığıyla, mevcut araç ve cihazlarına uzaktan erişerek yeni fırsatlar elde etmek ve gelirlerini artırmak isteyen müşterilerimize yenilikçi çözümler sunmak istiyoruz. Tüm çalışmalarımızın Türkiye’de de büyük ilgiyle karşılanacağına inanıyoruz. Türkiye bizim için gerçekten önemli bir pazar ve ülkenizde Bircom ile gerçekleştirdiğimiz çalışmaların giderek daha da genişleyeceğine inanıyoruz.

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
AirTies’tan geniş bant teknolojilerine uzman yaklaşım (IPTV, VoIP..)

“Dünyada bu yıl IPTV kullanıcısının bu yıl 100 milyona yükseleceği tahmin ediliyor, dolayısıyla Türkiye’de de benzer bir sıçrama olacağını öngörüyoruz.”...

Kapat