IPHaber

Eğitim


Okulların Öğretmediği Şey: Programlama

Şubat 27, 2013 by admin in Eğitim, Yazılım

Amerika’da okullarda programlama dersi verilmesini sağlamak amacıyla başlatılan Code.org projesi tanıtım videosundan Bill Gates’den Will.i.am’e kadar bir çok ünlü yer alıyor.

Code.org, Amerika‘da okullarda programlama eğitimi verilmesini sağlamak ve bireyleri bu yönde teşvik etmeye yönelik hazırlanmış kar amacı gütmeyen bir proje.

Bu projenin tanıtımı için Lesley Chilcott‘un yönetmenliğinde Bill Gates‘denWill.i.am‘e Mark Zuckerberg‘den NBA yıldızı Chris Bosh‘a kadar birçok ünlü ismi bir araya getiren bir reklam filmi çeken Code.org, günümüz ve geleceği şekillendirmede yazılımların çok büyük bir pay sahibi olduğunu vurgulayıp, okullarda bu yönde ders alınmasını teşvik ediyor.

ekran-goruntusu-120-1361918267

Gerçekten de toplu taşımaya biniş sistemlerimizden, spor programlarına (Piero) kadar yaşamımızın her yerine yerleşen yazılımlara bağımlılığımız gün geçtikçe artıyor. Bu yüzden geleceği de şekillendirecek en büyük etkenlerden birinin yazılımlar olduğunu iddia eden isimleri bir araya getirenCode.org ayrıca Codeacademy projesi ile internet üzerinden basit programlama eğitimi de veriyor.

Dünya genelinde sadece Amerika değil başka ülkelerde de bu tarzgirişimler mevcut. Üstelik Estonya ve Finlandiya gibi bazı ülkelerde buprojeler hayata geçirilme aşamasında. Bakalım ülkemizde ilerleyen yıllarda seçmeli ders olarak da olsa böyle bir ders müfredatta yer alacak mı?

Önceki yazıyı okuyun:
E- kölelik dönemi!

İnternet korsanları elektronik postalar ile kullanıcıyı kontrol altına alıyor. İnternet korsanlarının yeni hedefi e-ticaret ve bankacılık sektörü… Hackerların, ağırlıklı olarak da DDos saldırılarını kullandığı uyarısı yapıldı.          ...

Kapat