IPHaber

Donanım


Nvidia, Tegra İşlemci Ailesi Sayesinde GPU Firmasından Mobil İşlemci Üreticisine Dönüşüyor

Şubat 18, 2013 by admin in Donanım

Mobil işlemciler dünyasındaki gelişmeler, bilgisayar dünyasının “temel taşı” niteliğindeki Intel’i geriye itiyor[1]. ARM’dan sonra NVIDIA da, Intel’in Wimax’le vakit kaybettiği için yakalayamadığı mobil çağın “temel taşları” haline geldiler.

nvidia

2012’nin son çeyrek rakamlarını açıklayan Nvidia, gelirlerinin yıllık bazda %16,1 artışla 1,1 milyar $’a ulaştığını, karının ise %50 düzeyinde artarak 174 milyon Dolar olarak gerçekleştiğini duyurdu. Firmanın tüm yıl için gelirleri ise bir önceki yıla kıyasla %7,1 artarak 4,28 milyar Dolara ulaşmış. Nvidia’nın 2012 yıl sonu karı ise %3,2 oranında gerileyerek 562,5 milyon Dolar olarak gerçekleşmiş. Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’ın sunumu firmanın ağırlıklı olarak bir grafik işlemci üreticisi olmaktan çıkıp tablet ve smartphone cihazlar için işlemci üreticiye dönüşmesini göstermesi açısından dikkat çekici.

Nvidia, 1993 yılında eski bir AMD çalışanı ve 2 eski Sun Microsystems çalışanı tarafından kurulan bir şirket. 1990’ların sonundan 2000’lerin sonuna dek GeForce gibi grafik işlemciler ile ün yapan şirket ağırlıklı olarak Intel ve AMD ile kapışmaktaydı. Ancak smartphone ve tablet cihazlarla gelen mobil devrimle birlikte Nvidia da ciddi bir değişim geçirdi ve bu alana yaptığı yatırımla birlikte farklı bir kimliğe büründü. 2012’nin son çeyrek raporu da aslında bu dönüşümü göstermesi açısından son derece önemli.

Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang’ın yaptığı sunuma göre, Nvidia’nın gelirlerinin %20’si smarthone ve tablet cihazlar için üretilen Tegra işlemcilerden gelmeye başlamış. 2011’in son çeyreğinde GPU birimlerinden geliri 750 milyon Dolar seviyesinde olan Nvidia, son çeyrekte bu rakamı %7’lik artışla 800 milyon Dolar civarına getirmiş. Tegra işlemci gelirlerine bakıldığında ise çok farklı bir tablo var zira 2011’in son çeyreğinde bu birimlerden gelen gelir 100 milyon Doların biraz üzerindeyken şimdi %90’lık arışla 200 milyon Dolar seviyesi yakalanmış.

Nvidia CEO’su Jen-Hsun Huang, Microsoft Surface RT ve Google Nexus 7 gibi tabletlerde kullanılan Tegra işlemci serisinin kendileri için önemli bir yere sahip olmayı sürdüreceğini açıklamakta. Huang bu sektördeki insanların Android tabletlere kuşkuyla yaklaştıklarını ancak kendilerinin bu yatırımdan çekinmediklerini söylüyor ve bunun meyvelerini almaya başladıklarını açıklıyor.

Bundan sonra ne olacak derseniz, Nvidia smartphone ve tablet cihazlara odaklanmayı sürdürecek. Hatta firmanın tablet cihazlara biraz daha ağırlık vereceği söylenmekte. Intel’in mobil alanda söz sahibi olmak için yatırım yaptığı Wimax teknolojileri, vakit kaybetmesine ve bu alanda doğru düzgün bir başarı yakalayamamasına yol açtığı için de, Nvidia’nın rakibi şu anda ARM tabanlı Qualcomm oluyor.

Önceki yazıyı okuyun:
Skype Uluslararası Aramalarda Üçüncü

Geçtiğimiz yıl Microsoft tarafından satın alınan ve dünyanın en çok kullanılan görüntülü/sesli konuşma programı Skype, uluslararası konuşmalarda 2012 yılında üçüncülüğe...

Kapat