IPHaber

Telekom


Numara taşınabilirliğinde merak edilenler

Temmuz 10, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Bundan iki yıl öncesine kadar, büyük bir tekelin oluştuğu Gsm sektöründe, abonelerin tarife seçeneklerinin azlığı, fiyatların şişirilmesine karşı yapabilecek pek bir şeyleri yoktu. Türkiye’de bu pazara girmek isteyen diğer şirketler ise abonelerin numaralarını değiştirmek istememeleri, yeterince alt yapı yatırımları yapamamaları nedeniyle rekabet gücü geliştiremiyorlardı.

9 Kasım 2008 tarihinde resmen başlayan “Numara Taşınabilirliği” sayesinde tekelin kırılması sonucu, diğer Gsm operatörlerinin alt yapı yatırımları ve abone sayısı artmaya, rekabet güçleri de gelişmeye başladı.

Numaramı nasıl taşıyabilirim?
Numaranızı taşımak istediğiniz operatöre giderek başvuru formu doldurmanız yeterli. Numara taşıma zamanı tercihinizden başlamak üzere geçerli olacak bir abonelik sözleşmesi imzalayacaksınız. Formda numara taşıma zaman aralığını da siz belirleyeceksiniz. Numaranız diğer operatöre taşınırken 15 dakikalık bir kesinti olabileceğini hatırlatalım. Sözleşme imzalandıktan sonra size verilen Sim kart, 6 gün içerisinde aktif olacak, Sim kartınızın aktifleştiğini yeni operatörünüz size bildirecek.

BTK’nın(Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) raporuna göre, 2008 yılının 4. çeyreğinde 653.362 kişi, 2009 yılının 4. çeyreğinde 3.063.363 kişi ve 2010 yılının 1. çeyreğinde 3.662.738 kişi numarasını taşımış. Bugüne kadar toplam numara taşıyan abone sayısı ise 15 Milyon kişinin üzerine çıkmıştır. Buna rağmen numara taşınabilirliği konusunda, bilgi eksikliğinden veya çelişkilerden dolayı hala avantajsız tarifeleri kullanmaya devam eden aboneler olduğunu söyleyebiliriz. Bilgi eksikliklerini veya yanlış bilgileri ortadan kaldırmak, daha avantajlı tarifelere geçiş yapabilmenizi sağlamak amacıyla Hürriyet Kıyasla.com analistlerinden Cem Tutkun bu konuyu sizler için araştırdı.

Numara taşımak ücretli mi?
BTK’nın internet sitesinde sık sorulan sorulardan biri numara taşmanın ücretli olup olmadığı. Numara taşırken ücret verip vermeyeceğiniz yeni operatörünüzün satış politikasını bağlı ancak bu rekabet koşullarında Gsm operatörleri, ücret almak yerine numara taşınabilirliğini daha etkin hale getirmek için çeşitli indirimler, cihaz kampanyaları, hediye TL ve Dk’ları kullanmaya çalışıyorlar.

Eski sözleşmemi iptal ettirmeli miyim?
Yine BTK internet sitesinde sık sorulan sorulardan biri “Eski Sözleşmemi Nasıl İptal Edeceğim”,sorusu. Numaranızı taşımak için mevcut operatörünüzle olan sözleşmenizi iptal etmenize gerek kalmayacak çünkü yapılan sözleşme aynı zamanda eski sözleşmenin iptali anlamına geliyor. Ancak sözleşmeye konulan özel maddeler varsa bunlara uymak durumundasınız.
Diğer sık sorulanlar sorular ve verilen cevapları özetlersek; mevcut operatörünüzde bulunan ve kullanmadığınız hediye Dk’lar ve Sms’leri yeni operatörünüzde kullanma olanağınız, yeni operatörünüzün karar vereceği bir durum. Faturalıdan Ön Ödemeli’ye ve Ön Ödemeli’den Faturalıya numara taşınabilirliği konusunda ise bir sınırlama yok. Numara taşımalarında yaşanan bir sıkıntı ise aradığımız kişinin numarasını taşıyıp taşImadığını nasıl anlayacağımız. Aradığınız kişiyle konuşmadan önce bir uyarı tonu duyacaksınız bu aradığınız kişinin başka bir operatöre geçtiğini gösterir. Ancak taşınan bir numaraya Sms atarken herhangi bir uyarı yapılmamaktadır.

Numaranızı taşıyarak size verilen fırsatları değerlendirmek ve fazla ödeme yapmaktan kurtulmak istiyorsanız. Konuşma alışkanlıklarınızı değerlendirip size uygun olan tarifeyi seçmelisiniz. Fazla ödeme yapıp yapmadığınız konusunda bir çekinceniz varsa sitemizin ( www.hürriyetkiyasla.com ) Gsm Bölümünde “Faturamı Azalt” seçeneğini kullanarak aynı koşullarda, hangi operatör ve tarifede daha az ücret ödediğinizi görebilir ve numaranızı anında taşıyabilirsiniz.

Alıntı: KurumsalHaberler

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
İnternet polisin denetimine verilebilir mi?

Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde kurulacak bir IP takip sistemi ile işlenen sanal suçlara daha hızla müdahale imkanı sağlanması amaçlanıyor. Kurulacak bu...

Kapat