IPHaber
Son Yazılar

Çağrı Merkezi


Numara ezberleme devri sona eriyor

Temmuz 9, 2010 by admin in Çağrı Merkezi, Telekom with 0 Comments

Numara yerine harf tuşlama dönemini başlatan PratikAra servisiyle tüketicilerin istedikleri şirkete ulaşabilmeleri için artık firma ya da marka adını bilmeleri yeterli.

Turkcell’in kurumsal firmalar için geliştirdiği PratikAra servisi sayesinde tüketiciler, bir şirketin çağrı merkezine numara tuşlamak yerine firma ya da marka adı tuşlayarak ulaşabilecek.

Yalnız akıllı telefon kullananlar bu özellikten kullamayacaklar. Çünkü sistem, ” o ” harfine basmak için 6 tuşuna 3 kere basan telefonları destekliyor.

Müşterilerinin kendilerine çok daha kolay ulaşmasını isteyen firmalar 31 Temmuz’a kadar PratikAra’dan ücretsiz yararlanabiliyor. Bu tarihten sonra ise konuşmaların dakikası 40 Kr’dan ücretlendirecek. Fakat bu ücretin, firmaların Turkcell’le anlaşmaları taktirde müşterilerine ücretsiz sunma durumu da var. Öyle olmasını umut ediyoruz tabi.

Turkcell müşterileri PratikAra kullanan firmaların çağrı merkezlerine ulaşmak için önce ” * ” ardından firma ya da marka adını tuşlamaları gerekiyor. Örneğin *FİRMA (*34762)

Müşterilerine PratikAra kolaylığı sunan firmalar:

Akbank (*AKBANK, *FISH), AvivaSA(*AVIVASA), CITI Bank (*CITI), DenizBank(*DNZ,), Ergo (*ERGO), Garanti (*GARANTI, *EVIM), HSBC(*HSBC), Türkiye İş Bankası (*ISBANK).

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat