IPHaber

Genel


Nortel’den İlk WiMAX VoIP Arama Çözümü

Mayıs 6, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Nortel, mevcut ağ düzenini değiştirmeden, gelişmiş ses ve veri özellikleri sunmak isteyen kablosuz servis sağlayıcılar için, sektörde bir ilk olan WiMax VoIP çözümünü “Mobil Dünya Kongresi”nde sergiledi.

Nortel, mevcut ağ düzenini değiştirmeden, gelişmiş ses ve veri özellikleri sunmak isteyen kablosuz servis sağlayıcılar için, sektörde bir ilk olan WiMax VoIP çözümünü “Mobil Dünya Kongresi”nde sergiledi. Bu çözüm, GSM/UMTS çekirdek ağı kullanarak 4G WiMAX erişimi sağlamakta ve VoIP özelliği sayesinde operatörlere maliyet etkin bir çözüm sunmaktadır.

4G’ye geçmek isteyen GSM ve UMTS kablosuz operatörleri, halen sundukları 2G/3G ses ve veri servislerine ek olarak gerçek mobil genişbant hizmeti gibi gelecek 4G iletişim servislerini de desteklemek için Nortel’in maliyet etkin, yenilikçi teknolojisine başvurabilecek.

Nortel GSM Networks Genel Müdürü Graham Richardson: “Tıpkı kablosuz telefonun kullanıcıyı kablolardan ve sabit kalma sıkıntısından kurtararak, sesli telefonda devrim yaratması gibi mobil genişbant da aynısını yüksek hızlı veri iletişimleri için yapıyor. Sektörde ilk olan bu uygulama, Nortel’in kablosuz operatörlerin yatırımlarını koruyarak, günümüzdeki mevcut ses servisleri ile uçtan uca IP ve yüksek kaliteli video akışı gibi gelecekteki 4G uygulamalarının sağlanacağının bir kanıtıdır” dedi.

Nortel, kablosuz operatörleri, 4G dünyasına başarılı bir şekilde taşımak için gereken WiMAX ve LTE’de (Long Term Evolution) yenilik, güçlü ekosistem, All – IP omurga bileşenleri ile kullanıcıların kablosuz dünyadan beklentilerini karşılayabilecek düzeyde teknolojiye sahiptir.

Nortel, bu demosunda; 2G ve 3G Mobil Anahtarlama Merkezi (MSC) Sunucusu ve Ortam Ağ Geçidi kullanarak 4G özellikli cihaz erişimini kontrol edebilmektedir. Bu ürünler, Nortel’in dünya çapında kullanılabilir All-IP GSM ve UMTS Ses Omurgalı ürün serisinin bileşenleridir. Nortel’in, günümüz GSM/UMTS ses iletişimlerini desteklemek için kullanıma hazır, ticari ATCA teknolojisi üzerinde çalışan All-IP MSC Sunucusu, ses hizmetleri için bugünün 2G/3G çağrı kontrolü ile yeni nesil SIP sinyalleşmesini bir araya getirir.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
ROMTELECOM: Pazara Yeniden Döndü

Romtelecom, özelleştirme öncesi telekom sektöründe tekel olup Romanya Hükümetine ait iken bugün % 54′ü Yunan OTE ve %46 ’sı Romanya...

Kapat