IPHaber
Son Yazılar

Mobil


Nokia’ya Türkiye’de yatırım daveti

Mart 14, 2012 by admin in Mobil with 0 Comments

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Nokia’yı Türkiye’ye yatırıma davet ederek, “FATİH Projesi, taşıdığı büyük pazar potansiyeliyle bir firmanın yüksek bir sıçrama yapabileceği ve dünya devleri arasına girebileceği fırsatlar sunmaktadır.” dedi.
FATİH Projesi ihalesinin 1-2 ay içinde yapılacağını belirten Ergün, Türkiye’de üretime başlayan ve kademeli olarak üretimini yerlileştiren firmaların tercih edileceğini söyledi. Bakan Ergün, Nokia Başkan Yardımcısı ve eski Finlandiya Başbakanı Esko Tapani Aho, Nokia Ticaret Politikası Direktörü Esa Kaunis Cola ve beraberindeki heyeti kabul etti. Ergün, görüşmede Türkiye’deki gelir artışının bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) sektöründe tüketimi artırdığını, teşviklerle BİT sektöründeki yatırımların desteklendiğini dile getirerek, FATİH Projesi’yle de bu sektördeki yatırımların destekleneceğini, Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusunu iyi değerlendirmek istediklerini kaydetti. Nokia, yeni atağa geçeceği süreçte Türkiye’nin fırsatı iyi değerlendirmesi gerektiğine işaret eden Ergün, FATİH Projesi’nin de bu açıdan Nokia için çok önemli bir fırsat olduğunu kaydetti. Ergün, FATİH Projesi’nin bütün işletim sistemlerine açık olacağını, sadece Android işletim sistemli olacak diye bir karar almadıklarını dile getirdi. Ergün’ün verdiği bilgiye göre FATİH Projesi’nin ikinci bölümü liselerde olacak. Daha sonra tüm okullara yayılacak. Tablet dağıtımı hem yazılım hem de donanım açısından Türkiye’de bilgi ve teknolojinin önünü açacak. İlk bölümü Nokia Başkan Yardımcısı ve eski Finlandiya Başbakanı Esko Tapani Aho ise Nokia olarak Türkiye’yi çok önemsediklerini dile getirerek, Türkiye’nin genç nüfusuyla dünya coğrafyasında kavşak bir noktada bulunduğunu, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Türkiye hükümetinin vizyonu ile Nokia’nın vizyonunun örtüştüğünü kaydetti.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin sosyal alanda büyük bir karşılığının olduğunu dile getiren Esko Tapani Aho, bilgi ve iletişim teknolojilerinin ülke ekonomilerini büyüttüğünü, Hindistan’da bilgi ve iletişim teknolojilerinde kullanıcı sayısının 7-8 yıl önce çok çok düşükken bugün çok büyük kullanıcı sayısına ulaşıldığını ifade etti. Esko Tapani Aho, bilgi ve iletişim teknolojileri alanında işbirliği imkânlarını ele almak üzere bu ziyareti gerçekleştirdiklerini dile getirerek, Bakan Ergün’ü Finlandiya’ya davet etti.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat