IPHaber

Telekom


Nokia’nın değeri yarıya indi

Haziran 13, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

CEO, ‘Yanan platform’a benzetti, Nokia’nın değeri yarıya indi.

Rakipleri karşısında zor günler geçiren Finlandiyalı mobil telefon şirketi Nokia, Microsoft’un desteğiyle darboğazdan kurtulmaya çalışırken, bir yandan da değer yitiriyor.

Nokia CEO’su Stephan Elop’un şubat ayındaki “İlk iPhone 2007’de piyasaya çıktı ve bizim hâlâ iPhone’a yaklaşabilecek bir tecrübemiz yok. Yanan platformun üzerindeyiz” açıklamasından bu yana şirketin değeri yarı yarıya eridi. Şirketin piyasa değeri şubat ayından bu yana yarıdan fazla düşerek 25 milyar dolara geriledi.

Satılık değiliz

CEO’nun notunun sızması sonrasında şirket değerinin düşmesiyle Nokia adeta satın alma hedefi haline geldi. Ancak Elop, satılık olmadıklarını açıkladı. Yılın ikinci ve üçüncü çeyreğinde zarar açıklaması beklenen şirketin, mobil biriminin Microsoft tarafından satın alınacağı da konuşuluyor.

Nokia’nın hikayesi 1865’te Fredrik Idestam adlı mühendisin, bir kağıt hamuru değirmeni kurmasıyla başladı. O dönemin en önemli iletişim teknolojisi olan kağıdı üretirken 2000’lerin başında GSM devi olan Nokia’nın bu zorlu süreci nasıl atlatacağı merak konusu. Kibrit ve çizme de üreten Nokia’nın Finlandiya ekonomisi için rolü büyük. Ülkenin milli gelirinin yüzde 40’ını Nokia oluşturuyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Rusya'daki ATM'ler kullanıcının yalan söylediğini anlıyor

ATM makineleri üzerinden kredi kartı işlemleri gerçekleştirmek ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da moda durumunda. Tabii, bu durumda makineler hırsızlar...

Kapat