IPHaber
Son Yazılar

Genel


Net İletişim ve Alvarion, WiMAX konusunda el sıkıştı

Ekim 13, 2009 by admin in Genel with 0 Comments

Son yıllarda Servis Sağlayıcıları, Mobil Operatörler ve İnternet Servis Sağlayıcıları’nın vazgeçilmez olarak kabul ettiği Alvarion kablosuz ekipmanları, Türkiye’de Net İletişim’le satışa sunuluyor. 15 Eylül’de İstanbul Cevahir Otel’de düzenlenen basın tanıtım toplantısına, Net İletişim Genel Müdürü Ömer Demir, Alvarion Batı Avrupa Genel Müdürü Gaby Waisman, Alvarion Batı Avrupa Ülke Müdürü Kobi Shitrit ve Net İletişim Geniş Bant Satış Müdürü Berk Tangüner katıldı.

Daha az maliyet, yüksek kapasite
Toplantıda, Türkiye için yakın gelecekte planlanan WiMAX teknolojisinin, Kuzey Amerika’dan Ortadoğu’ya, Afrika ve Asya’ya kadar yüzlerce ülkede başarıyla uyguladığı ifade edildi. Sabit veya Mobil olarak uygulanan WiMAX teknolojisi ile mevcut kapasitelerden daha geniş bant erişim sağlanabiliyor. Haberleşme teknolojileri için bir dönüm noktası niteliğinde görülen WiMAX ile, ses, görüntü, veri ve İnternet erişimi son kullanıcıya kadar sorunsuz erişebiliyor.
Birçok gelişmekte ve özellikle Afrika gibi alt yapısı sorunlu ülkelerde WiMAX teknolojisi hem kolay uygulanıyor, hem de daha az maliyetle tamamen kablosuz ve geniş bant sağlayan platformlar kuruluyor.

Emniyet birimleri için mobil altyapı
WiMAX teknolojisi ülkemizde 3N’nin uygulamadaki gecikmesi dolayısıyla henüz lisanslandırılamadı. Ancak, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu şehir izleme kameralarının (MOBESE) altyapısında tamamlayıcı teknoloji olarak kullanılması amacıyla, 3.5 GHz frekansından 50 MHz’lik spektrumu Emniyet Genel Müdürlüğü’ne tahsis etti. WiMAX’in ülkemizde tam anlaşılmamış ve Alvarion haricindeki birçok üreticinin Mobil WiMAX çözümünün bulunmuyor olması dolayısıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü WiMAX teknolojisini hakkıyla kullanamıyor.

3N’den 4 kat daha fazla kapasite
Mobil WiMAX cihazları ile yüksek kapasitede erişim her türlü mobil cihaza yönelik olarak sağlanıyor. Kurulan WiMAX platformu ile son kullanıcıya, geniş bant İnternet erişimi, geniş bant çevrimiçi oyun, VoIP, GSM hizmeti, video konferans ve geniş bant veri hizmeti kesintisiz olarak sunuluyor. WiMAX altyapısının çok düşük ücretlerle kuruluyor olması uygulamayı ekonomik hale getiriyor. WiMAX teknolojisi ile uçtan uca IP tabanlı bir şebeke mimarisi kuruluyor ve özellikle 3N teknolojisinin tıkanabileceği noktalarda alternatif bir çözüm sunabiliyor. WiMAX, geleneksel mobil ve 3N şebekelerinden 4 kat daha fazla kapasite ve abone başına daha yüksek bant genişliği imkânını kesintisiz olarak sağlıyor.

2012’de 183 milyon WiMAX kullanıcısı
Düzenlenen toplantıda konuşan Net İletişim geniş bant Satış Müdürü Berk Tangüner, WiMAX teknolojisinin dünyada ve Türkiye’de bir görüngü olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Tangüner verdiği bilgilerde, dünyada 35 üreticinin WiMAX ekipmanı ürettiğini ve 135 ülkede, 500’e yakın profesyonel projenin başarı ile uygulandığını belirtti. Berk Tangüner, WiMAX teknolojisinin sabit, göçebe ve mobil platformlarda hizmet verdiğini, ev kullanıcılarından profesyonellere kadar birçok kullanıcının kolaylıkla yararlanabildiğini ifade etti. Tangüner, 2012 yılında 183 milyon WiMAX kullanıcısının olacağını, WiMAX kullanıcı sayısının sabit hatlı geniş bant kullanıcı sayısını geçeceğini söyledi. Berk Tangüner, WiMAX teknolojisinin Kamu güvenliği ve hizmetlerinde, E-Devlet, E-Belediye, E-Eğitim, E-Ulaşım kavramlarından mobil istihbarat, mobil video, mobil GBT uygulamalarına kadar uzanan geniş bir yelpaze sunduğunu açıkladı.

Mobil sorgulama ile suçlular daha kolay yakalanacak
Düzenlenen toplantıda konuşan Net İletişim Genel Müdürü Ömer Demir, Net İletişim’in kablosuz geniş bant erişimi konusunda Türkiye’nin sayılı şirketlerinden biri olduğunu söyledi. Ömer Demir; dış ortam Wi-Fi, Mesh Networking ve kablosuz teknolojilerle ses, görüntü, veri ve İnternet aktarımı için yıllardır çaba gösterdiklerini, birçok başarılı çözüme imza attıklarını ve kablosuz teknolojiler konusunda dünya devleriyle çalıştıklarını ifade etti. Ömer Demir, Alvarion’un mobil ve sabit WiMAX ekipmanlarının Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu tarafından yeni yayınlanacak WiMAX lisansını alacak operatörler için ideal çözümler sunduğunu belirtti. Demir, suçluyu tespit etme, GBT sorgulama, mobil polis araçlarında kamera ile plaka kontrolü ve suçluların daha hızlı yakalanması konusunda başarı kazanmak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mobil WiMAX teknolojisi ve bu teknoloji ile çalışan ekipmanlarla daha yakından ilgilenmesi gerektiğini söyledi. Ömer Demir ayrıca, dünyanın en büyük WiMAX üreticilerinden birisi olan Alvarion ekipmanlarının, Net İletişim’in sunduğu projelendirme, keşif, kurulum ve kurulum sonrasındaki teknik destek hizmetleri ile artık daha avantajlı olacağını kaydetti.

Telekom operatörlerinin ilk tercihi Alvarion
Düzenlenen toplantıda konuşan Alvarion Batı Avrupa Genel Müdürü Gaby Waisman, “WiMAX ve kablosuz geniş bant erişim teknolojilerinin oluşması, gelişmesi ve tüm dünyaya yayılmasında lider üretici konumunda bulunarak bugüne kadar 126 Ülkede 250 den fazla uçtan uca sabit, göçebe ve mobil WiMAX ağı kurmuş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi ve ekledi: “2000’e yakın çalışanımız, 500‘ün üzerinde sadece ARGE‘ye odaklanmış mühendislerimiz ve tüm dünyada kadrolaşmış üst düzey yönetici kadromuz ile beraber sahip olduğumuz üstün IP Deneyimimiz ve OFDMA birikimimiz ile ürettiğimiz 4Motion BreezeMax Mobil WiMAX ekosistemi ve kablosuz geniş bant ekipman altyapımızın dünyanın ileri gelen mobil geniş bant operatörlerinin, hatta telekom üreticilerinin de vazgeçilmez tercihi olması bizi gelecekte yapmayı düşündüğümüz yatırımlar için daha da motive ediyor. Türkiye pazarında da kablosuz geniş bant ağı, Wi-Fi ve uçtan uca WiMAX ağlarında liderliğini ispatlamış Net İletişim ile imzaladığımız distribütörlük ve yetkili iş ortaklığı anlaşmalarının ardından mobil operatörler ve kamu güvenliği pazarlarında koyduğumuz hedeflere ve sayısız başarı hikâyelerine kısa sürede beraberce ulaşacağımızdan hiçbir şüphemiz yok. Bu kilometre taşı toplantı ve sonraki girişim süreçleri bize oldukça büyük bir heyecan veriyor. 1992’den günümüze kadar uzanan süreçte yaptığımız tüm teknolojik yatırımlar, yenilikçili anlayışımız ve bitmek bilmeyen ARGE çalışmalarımızla birleştirildiğinde Alvarion olarak gelecek nesil teknolojilerde de başrolde olacağımıza eminim.”

Net İletişim
Türkiye’de ilk çift yönlü geniş bant İnternet erişim hizmetini getiren Net İletişim, Net2Phone ürünleri ile VoIP çözümleri, 3eTi ürünleri ile dış mekan Wi-Fi ve Mesh Networking, Ceragon ürünleri ile noktadan noktaya ses/veri/İnternet erişimi, Inmarsat BGAN ekipmanları ile bireysel mobil uydu İnternet ve son olarak ALVARION ekipmanları ile noktadan noktaya kablosuz, noktadan çok noktaya kablosuz, sabit ve mobil WiMAX çözümlerini sunmakta. Birçok ISP, Ses Operatörü ve GSM operatörü ile işbirliği yapan Net İletişim, distribütörlüklerinin yanı sıra; proje geliştirme, montaj, teknik destek, SLA gibi uygulama hizmetleri de sunmakta.

Alvarion
Noktadan Noktaya, Noktadan Çok Noktaya, ve 4N/4.Nesil Mobil Geniş Bant Kablosuz Haberleşme Teknolojileri’nde (WiMAX) Teknolojilerinde sunduğu en son teknoloji ve becerilere sahip çözümleriyle Dünya Lideri olan ALVARION ’un BreezeMax 3500 & BreezeMax 4Motion Ekipmanları; Sabit, Nomadik, Taşınabilir ve Mobil dahil olmak üzere talep edilen her türlü veri, ses, çoğul ortam, gerçek zamanlı video, geniş bant kablosuz İnternet servislerini kapsayan uçtan uca BWA (Geniş bant Kablosuz Erişim) teknolojilerini ve çözümlerini kullanıcılarının ve abonelerinin hizmetine sunmakta.
Yüksek performanslı, yüksek kapasiteli Alvarion altyapısı; site, köy, kasaba gibi başlangıç yerleşimlerden, yüksek bant genişliği ve veri trafiği içeren anakent projelerine kadar uzanan geniş kapsama ağı ile tüm devlet birimlerinin olduğu kadar kablosuz servis sağlayıcıların, operatörlerin ve kurumsal kullanıcıların da tüm ihtiyaçlarını karşılayan profesyonel çözümler sunuyor.

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat