Ne 3G, ne numara taşınabilirliği… GSM'de rekabetin yeni adı iPhone… 3G ve numara taşıma konusuna henüz çok duyarlı olmayan tüketicinin iPhone merakı rekabeti daha da dişe diş hale getirecek.

0
18

Tüketiciler aylar öncesinden operatörlere iPhone sahibi olmak için isim yazdırırken, daha Türkiye’ye gelmeden iPhone ile ilgili birçok internet sitesi kuruldu.

Referans’ın haberine göre Tüketici merakla iPhone beklerken sektör ise dengelerin nasıl değişeceği yönünde kafa yormaya başladı. Vodafone ve Turkcell Apple ile anlaşırken Avea’nın ise halen sessizliğini koruması merak konusu oldu. “Operatörler numara taşınabilirlik öncesinde iPhone ile önemli bir hamle yaptı” diyen Oyak Yatırım GSM sektörü analistlerinden Celal Demirtaş, “Önümüzdeki dönemde rekabetin başka bir boyuta geçeceğini göreceğiz. iPhone bu rekabette önemli bir koz olacak” açıklamasını yaptı.

Raymond James Araştırma Direktoru Başak Dinçkoç ise iPhone’un üst gelir grubunda Vodafone ve Turkcell’in elini güçlendireceğini söyledi. Dinçkoç, sektörde Avea’nın Apple ile anlaşmaması durumunda benzer bir ürünle anlaşarak rekabete katılabileceği beklentisi içinde olduğunu açıkladı.

Avea mermisi az olduğu için zorlanacak

3G ve numara taşınabilirliği rekabetini iPhone daha da kızıştıracak. Haziran ayında Vodafone’un iPhone’u Türkiye’ye getireceğini açıklamasının ardından Turkcell de önceki gün iPhone’u getireceğini duyurdu. Apple ise iPhone ile en stratejik pazar olarak Türkiye’yi belirledi. Şu ana kadar 20 ülkede tek bir operatörle anlaşan Apple Türkiye’de iki operatörle birden anlaşmış oldu.

Tüm dünyada büyük bir ilgi gören iPhone için Türkiye çok önemli bir pazar. Çünkü Türkiye’de cep telefonlarına yapılan harcama ve telefon değiştirme oranları çok yüksek.

iPhone’un Türkiye’de operatörlerin rekabet stratejilerini belirleyeceğini belirten Oyak Yatırım GSM sektörü analistlerinden Celal Demirtaş, “iPhone numara taşıma öncesinde operatörlerin yaptığı önemli bir hamle. Önümüzdeki dönemde tüketicinin daha fazla fayda göreceği ve rekabetin başka bir boyuta geçeceği bir döneme giriyoruz. iPhone da bu rekabeti kızıştıracak. Yeni bir rekabet yaratacak” diyen Demirtaş, şirketlerin bir adım öne çıkmak için kesenin ağzını da iyice açtığına dikkat çekti. Demirtaş, “Vodafone ve Turkcell rekabete sarıldı. Avea’nın ise kâr edemediği için durumu zor görünüyor. Avea, bu rekabette mermisi de az olacağı için zorlanacak” dedi.

iPhone satışlarında patlama bekliyoruz

Raymond James Araştırma Direktörü Başak Dinçkoç ise iPhone’un rekabet için önemli bir marka olduğunu belirterek, Avea’nın bu yarışın dışında kalması durumunda, iPhone ya da benzeri başka bir marka ile işbirliği yapabileceğine işaret etti. Dinçkoç, iPhone’un Amerika’daki fiyatın üstünde satılmasını beklediğini belirterek, “Katma değeri yüksek aboneler arasındaki rekabette iPhone Vodafone ve Turkcell için bir avantaj sağlayacak” dedi.

Mobil İletişim Sistemleri ve Araçları İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Murat Dursun da iPhone satışlarında bir patlama beklediklerini söyledi.

iPhone’un tüm operatörlerin satması gerektiğini savunduklarını söyleyen Dursun, “3G’nin de devreye gireceğini düşünürsek sadece iPhone’la değil, diğer markaların da yeni ürünleriyle tanışacağız. Bunlar rekabette son derece etkin ürünler. Ancak iPhone’a olan ilgi Nokia, Sony Ericson gibi markaların benzer ürünlerinin devreye girmesiyle önümüzdeki yıl biraz dağılabilir. Belki Avea’da bu markalardan biri ile anlaşabilir” dedi.

Bilgisayar gibi telefon

* Dokunmatik ekranlı iPhone, bilgisayar gibi özelliklere sahip.

* En basit tanıtımı MP3 müzikçalar ile cep telefonunun birleşimi olarak yapılıyor.

* 3G uyumlu modelleriyle görüntülü konuşma yapılabiliyor.

* 300 saate kadar bekleme özelliği var. Pil ömrü uzun ve renkli ekrana sahip.

* Yön bulmaya yarayan navigasyon özelliği bulunuyor.

* iPhone 3G’nin, 8 GB ve 16 GB’lık hafızaya sahip iki farklı modeli bulunuyor.

* 8 GB’lık model hem siyah, hem de beyaz renk için geçerliyken, 16 GB’lık model sadece siyah renkte bulunuyor.

* iPhone 3G için 32 GB’lık model de bekleniyor.

* Cihaz şu anda toplam 21 ülkede satılıyor.

Türkiye’de 1000-1500 dolardan satılacak

iPhone tüm dünyada 2007 Haziran’da satışa sunuldu. Apple’ın yaptığı resmi açıklamalara göre iPhone’un satışa sunulduğu günden 2008 sonuna kadar 10 milyon adetlik satış rakamına ulaşması bekleniyor. Apple, ilk olarak ABD’de satışa çıkardığı iPhone için operatör olarak AT&T’yi seçti. 8 GB’lık modeli için AT&T şu anda 3G uyumlu 8 GB iPhone’u 199 dolara, 16 GB iPhone ise 299 dolara satıyor. Ürünün nisanda ABD’deki satış fiyatı ise 600 dolar seviyesindeydi. iPhone’un Türkiye’de ise 1000-1500 dolar arasında bir fiyatla satılması bekleniyor.

Akıllı cihazlar pazarı da büyütecek

Yılda yaklaşık 10 milyon yeni cihazın satıldığı cep telefonu pazarının 2010 yılına kadar yüzde 15 oranında büyümesi bekleniyor. Bu büyümede iPhone gibi akıllı cep telefonlarının önemli bir payı olacağı belirtiliyor. Akıllı telefonların dünyada gördüğü ilgi de bunun bir kanıtı. 2007 yılında dünya çapında satılan 2 milyar cep telefonunun 125 milyonu akıllı modellerden oluştu. (Referans)

TÜRK GSM PAZARI

Operatör Pazar payı (%)

Turkcell: 57

Vodafone: 26

Avea: 17

* 2007 sonu pazar payları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.