IPHaber
Son Yazılar

Genel


MSN Messenger ile ev telefonundan görüşme

Ekim 10, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

CeBIT fuar yeniliklerinde kendinden söz ettirebilecek uygulamalardan birisi olarak Türk Telekom’un MSN Messenger ile anlaşabildiği bu uygulama beni çok mutlu etti. Zira iki TEKEL birbiriyle anlaşarak bunu kendine meslek edinen UMTH’cıları işinden gücünden etmiş oldular. Daha önceleri SKYPE, benzeri bir operasyonu Doğan Telekom ile anlaşarak yapmıştı. Fakat Skype kullanımının ülkemizde çok da yaygın olduğu söylenemez.

Günümüzde ekmek-otobüs kuyruklarında tanışan insanların cep telefonları yerine ücretsiz iletişim için MSN adreslerini verir olduğunu biliyoruz. MSN Messenger üzerinde telefon görüşmeleri büyük bir eksikti, Skype bu açığı iyi yakalamış ve kalitesi-akıl almaz yüksek fiyatları ile iyi bir alternatif olamıyordu. MSN Messenger, Türk Telekom ile anlaşarak insanları hem kontor alma – ön ödeme zahmetinden kurtaracak hemde rekabette olduğu UMTH-VoIP firmalarına büyük bir zarara sokacak..

Skype ile Skype kullanıcısı dışındaki kişilerle görüşmek istediğinizde kontor-ön ödeme yapmanız gerekiyor.  Dünyanın herhangi bir ülkesinden Türkiye’deki sabit ve cep telefonlarınızı aramak istediğinizde Doğan Telekom altyapısı üzerinden görüşme yapıyorsunuz.

Türk Telekom MSN Messenger sayesinde telefon trafiğini daha da artıracak. Nihayetinde tüm dünyadaki MSN kullanıcılarının miktarı Skype ile kıyaslanamaz ölçekte. Cazibesi ise ön ödeme olmaması. Telefon yada internet yoluyla yapılabilecek birkaç onay işleminden sonra, her ay gelen telefon faturanızda MSN görüşmesi ibaresi yer alarak bu raahtlığa erişmiş olunacak.

Uzak Mesafe Telefon İşletmecilerinin bu işe çok kızacağından eminim! MSN Messenger ile bu anlaşmayı daha once yapamadıklarına ise ben sinirleniyorum. Telekomunikasyon Kurumu’nun sayfasında TTNET’i UMTH lisansı alan firmalar arasında gördükten sonra buna çok şaşırmadım.

Türk Telekom çok yaşa!

Aykut SAĞLAM

Tagged , , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat