Mobilde spektrum alışverişi dönemi

0
6

İngiliz regülasyon kurumu Ofcom, mobil operatörlere sahip oldukları frekansı kısmen ya da tamamen satabilme izni verdi.

Akıllı telefonların, web erişimleri dolayısıyla kullandıkları hacmin artması operatörleri ilave frekans bulmaya zorluyor. İngiliz regülasyon kurumu Ofcom, sorunun kısmen de olsa aşılabilmesi için operatörlere sahip oldukları frekansları alıp-satabilme yetkisi verdi. Mobil frekansların ticaretine izin verilmesi akıllara gelecek yıl yapılması planlanan 4G veri hizmetleri ihalesini getirdi.

İngiltere’de, 900 MHz bandı, ihalenin gerçekleştirildiği tarihte ülkede sadece Vodafone ile O2’nin mobil operatör olarak bulunmaları sebebiyle bu iki firma tarafından kullanılıyor. Spektrum satışının, T-Mobile’ın bir girişimi olan Everything Everywhere ile Orange’a yarayacağı belirtiliyor. Spektrum, akıllı telefonların mobil web’e erişebilmelerinde “can damarı” özelliği arz ediyor.

Yeni yönerge ile 900MHz, 1800MHz ve 2100MHz aralığındaki frekansların alımı, satımı operatörlerin inisiyatifine bırakıyor.

İngiltere’de, 12.8 milyonu akıllı telefon olmak üzere toplam 80 milyon mobil telefon kullanıcısı bulunuyor.

Konuya ilişkin değerlendirmelerini sorduğumuz Avea yetkilisi şu açıklamayı yaptı:

“Spektrum ticareti temelde, frekans kullanımıyla ilgili hak ve yükümlülüklerin tamamının veya bir kısmının düzenlemeler kapsamında devredilmesini ifade eder. Dünyada birtakım örnekleri bulunan spektrum ticaretinin, Avrupa genelinde henüz değerlendirme aşamasında olduğu söylenebilir. Ülkemizde 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu kapsamında BTK’ya, spektrumun planlaması ve tahsisinin yanı sıra spektrum ticareti konusunda da düzenleme yapabilme yetkisi verilmiştir.

Spektrum ticaretinin çeşitli avantajlarının ve uygulamada birtakım risklerinin olduğu bilinmektedir. Spektrum ticaretinin, frekansların verimli kullanımının sağlanması, yeni teknolojilerle beraber değişen spektrum ihtiyacına daha hızlı uyum sağlanması, yeni ürün ve hizmetlerin ortaya çıkmasının hızlanması gibi avantajları bulunmaktadır. Diğer yandan, mobil hizmetlerde enterferans (girişim) riskinin bulunması, kamu güvenliğinin sağlanması gerekliliği vb sebeplerle, hangi frekans bantlarında ticarete izin verileceğinin teknik ve ekonomik olarak iyi analiz edilmesi gerekir. Aynı zamanda, uygulamanın faydalı olması için etkin bir düzenleyici çerçevenin oluşturulması gereklidir.

Ülkemizde spektrum ticaretinden daha öncelikli olarak, spektrumun etkin ve adil dağılımının sağlanması büyük önem taşıyor. Nitekim mevcut durumda spektrum işletmeciler arasında dengeli bir şekilde dağıtılmamış durumdadır. Mobil iletişim pazarında, öncelikli olarak kıt ve değerli bir kaynak olan spektrumun verimli bir şekilde kullanılması için dengeli dağılımın sağlanması, sonrasında diğer spektrum konularının ele alınmasının önemli olduğuna inanıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.