IPHaber

Mobil


Mobil Konuşma Trafiği, Abone Sayısındaki Azalışa Rağmen Artış Trendinde

Aralık 10, 2010 by admin in Mobil with 0 Comments

BTK verileri ile derlenmiş mobil iletişim sektöründe, 2010 yılı başı itibariyle 62,78 milyon olan toplam abone sayısı 2010 Eylül sonu itibariyle 61,89 milyona geriledi. Mobil konuşma trafiği ise abone sayısındaki azalışa rağmen tam tersi yönde hareket ederek artışa geçti. 2009’un son çeyreğinde konuşma trafiği 29,05 milyar dakika olarak gerçekleşirken, 2010 üçüncü çeyreğinde konuşma trafiği 31,74 dakikaya ulaştı.

Bireysel abonelerin çoğunlukla sabit ödemeli her yöne tarifelere yöneldiğini belirten Enuygun.com Başanalisti Betül Sungurlu, ‘Operatörlerin her yöne tarifeleri nedeniyle tüketiciler artık birden fazla operatörden servis almak için ikinci bir hatta gerek duymuyor. Bu sebeple de abone sayısı azalıyor. Ancak çoğunluk ‘en uygun fiyata ne kadar uzun konuşabilirim’ hesabı yapıyor. Enuygun.com üzerinden yapılan tarife karşılaştırmalarında sabit ödemeli, her yöne, 300 dakika ve üzerindeki tarifelere ilginin oldukça yoğun olduğunu gözlemliyoruz. Operatörler de tüketicilerin bu eğilimini keşfettiği için uzun konuşma süreli tarifeler sunuyor. Sonuçta abone sayısı azalıyor ama konuşma trafiği artıyor,’ dedi.

Öte yandan faturalı abone sayısındaki son dönemdeki hızlı artışın da konuşma trafiğini artırıcı etkisi olduğunu vurgulayan Sungurlu, ‘2009 sonu itibariyle faturalı abonelerin toplam içindeki payı %25,3 iken 2010 3. çeyrek sonu itibariyle %30’a yaklaşmış durumda. Avrupa ortalamasına bakıldığında bu oran yaklaşık olarak %50. Türkiye’de hâlâ %70 ile ön ödemeli hatlarda yoğunlaşma olmasına rağmen son dönemde faturalı hatlara doğru ciddi bir yönelme var. Bunun da konuşma trafiğini artırıcı etkisi olduğunu düşünüyoruz,’ dedi.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupalı operatörler, içerik sağlayıcılardan para talep ediyor

Avrupa’da yine enteresan şeyler oluyor. Orta ve uzun vadede bunun dünyaya yansıması nasıl olur bilmiyoruz ama son günlerde France Telecom, Telecom Italia, Telefonica...

Kapat