IPHaber

Mobil


Mobil İletişimle Hangi Yenilikler Geliyor?

Ocak 19, 2010 by admin in Mobil with 0 Comments

19 Ocak tarihinde Brüksel’de “Networked Media” direktörlüğü tarafından düzenlenen bir günlük konsültasyon toplantısına katıldım. Bu bölüm, Çerçeve Programları-Bilgi Teknolojileri içerisinde yer alan ve ağırlıkla içerikler (video, resim, 3D, HD vb.) ve bunların kablolu veya kablosuz geniş bant şebekelerüzerinden dağıtımına yönelik çalışma alanlarını kapsıyor.

Amaç ise 2010 ve sonrası döneme ilişkin olarak çağrı programının hangi konulara ağırlık vermesi, hangi alanları kapsaması gerektiği konusunda fikir paylaşımı idi. Katılımcılar ise komisyon üyeleri, araştırmacılar, proje koordinatörleri ve sektör oyuncuları paydaşlardan oluşmuştu.

Açılış konuşmasını takiben, 10 dk’lık kısa sunum yapmaya davet alan konuşmacılar görüşlerini aktardılar, salondan gelen sorulara yanıt vererek etkileşimli bir bilgi paylaşımı yapıldı.

Çoğunlukla üniversite ve araştırma merkezlerinden araştırmacılar ile köklü Ar-Ge geçmişine sahip sektör oyuncularının sunum yaptığı toplantı, edindiğim izlenimler açısından bizim açımızdan faydalı geçti.

BBC, Telefonica R&D, France Telecom&Orange R&D, Fraunhofer, SINTEF, University of Surrey, University College London, Universidad Politechnico de Madrid sunum yapan kurumlardan bazıları idi.

NEM_Resim2

Öncelikle 3D ve HD (High-Definition) (yüksek çözünürlük) konusu yeniden ısınmış durumda. Yayıncılık dünyasında bu yöne doğru gidiş var.

Avatar, Garfield gibi sinemalarda gösterilen 3-boyutlu filmler bir yandan derken TV üreticilerinin de 3D televizyon konusundaki ürünlerini yavaş yavaş ortaya koyması, geçenlerde oynanan Arsenal-Manchester United futbol maçının İngiliz Sky televizyonu tarafından 3-boyutlu olarak yayınlanması da bu trendin kuvvetlendiğinin bir başka göstergesi. İzleyenlerin deneyimlerine ilişkin olumlu konuşması da 3-boyutlu hizmetlerin son kullanıcı tarafında ilgi göreceğinin işaretleri.

HSPA+ (high-speed packet access, 3g’nin daha hızlı versiyonu) ve yavaş yavaş Amerika, Japonya ve bazı K.Avrupa ülkelerinde devreye alınan LTE (long term evolution, uzun-erimli dönüşüm) şebekeleri sayesinde artık mobil geniş-bant şebekeleri de gecikme süreleri düşük, yüksek hızlı mobil bağlantı olanağı sunuyorlar.

Bunların avantajından faydalanarak Internet üzerindeki iletişim artık fazlasıyla gerçek-zamanlı (real-time) olmaya gidiyor. Her şeyin her yerden kesintisiz şekilde bağlı olduğu yeni bir “bağlı” dünyadan bahsediliyor.

İçeriklerin yaratılması, insan-makine etkileşimi, VR/AR (Virtual Reality/Augmented Reality) (Sanal Gerçeklik/Zenginleştirilmiş Gerçeklik) uygulamaları, alış-veriş alışkanlıklarına yeni boyut getirecek virtual try-on (sanal kıyafet deneme) gibi uygulamalar “gerçek-zamanlı” Internet bağlantısının bize sunacağı olanaklar arasında.

Ayrıca bu kapsamda dikkate alındığında daha da ilginç olacak olan “context” (bağlam) konusuna da toplantıda çokça vurgu yapıldı. Kullanıcının o anda bulunduğu yer, davranış profili, takvimindeki kayıtlar, alışkanlıkları vb özellikleri dikkate alarak servislerin o kişiye özgü olarak sunulması yeni açılımlar sağlayacak.

NEM_Resim3

Context ile birlikte dikkate alınması gereken önemli noktalardan birisi de kişisel gizlilik idi. Operatörler servislerini geliştirip sunarken bu açıdan dengeyi korumak zorundalar. Gartner’ın yayınladığı bir rapora göre “context-aware” (bağlam-farkında) servislerin 2012 yılında 12 milyar USD’lik bir pazar oluşturacağını öngörmesi de konunun önemini bir kez daha ortaya koymuş oluyor.

On-line (çevrim-içi), çok-oyunculu ve hatta sosyal ağlara entegre Oyun konsepti, özellikle bu hızlı mobil şebekelerin yaygınlaşması ile birlikte daha fazla önem kazanacak görünüyor.

Connected Car (Internet’e bağlı araç) kavramı bir süreden beri biliniyordu ancak artık beklentiler sadece yön bulma veya trafik yol bilgilerinin aktarılmasından daha da öteye geçiyor. Sadece şoförü değil araçta yolculuk eden diğer kullanıcıları da dikkate alarak “in-car entertainment” (araç içi eğlence) uygulamalarının geliştirilmesi bekleniyor.

Araç içinde, yine yüksek performanslı HSPA+ ve LTE gibi mobil şebekeler sayesinde yüksek kaliteli müzik ve video içerikleri daha fazla tüketilecek. Araç derken sadece otomobilleri değil taksiler, dolmuşlar, metrobüs ve diğer toplu taşıma araçlarını da dikkate almak gerekir ki bu durumda girilecek pazarın büyüklüğü ve bunun yaratacağı olumlu sonuçları hayal etmek hiç de zor olmayacaktır.

NEM_Resim4

Benzer şekilde Outdoor Broadcasting (dış ortam yayını) uygulamalarının da yine yaygınlaşacağı beklentisi oldukça hâkimdi. Büyük boyutlu reklâm panolarının dijitalleşmesi ile birlikte reklâm, tv ve medya dünyası için yeni bir erişim mecrası daha ortaya çıkmış oluyor.

Özetlemek gerekirse, HSPA+ ve özellikle LTE şebekeleri ile birlikte mobil yaşam deneyimimizin önemli ölçüde değişeceği bekleniyor. Mobil 3D/HD içerikler,  “real-time” (gerçek-zamanlı) ve “context-aware” (bağlam-farkında) uygulamalar öne çıkacak, mobil şebeke aboneleri arasına otomobiller, dış-ortam reklâm panoları gibi alışık olmadığımız nesneler de giriyor olacak.

Alıntı: http://blog.turkcell.com.tr/2010/02/25/mobil-iletisimle-hangi-yenilikler-geliyor/

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
İnternetten Tıkla, cepten Konuş

Turkcell, TıklaKonuş servisiyle mobil iletişim ve internet dünyasını bir araya getiren yepyeni bir uygulamaya imza atıyor. TıklaKonuş sayesinde, internet siteleri...

Kapat