IPHaber

İşletim Sistemleri


Mobil Firefox indirilmeye hazır

Aralık 15, 2009 by admin in İşletim Sistemleri, Yazılım with 0 Comments

Internet Explorer’ın arından en çok kullanıcıya sahip internet tarayıcısı Firefox, uzun zamandır eksikliği çekilen mobil sürümünü betadan çıkarmak üzere. Mozilla Başkan Yardımcısı Jay Sullivan’dan gelen bu habere göre, önümüzdeki hafta içinde yayın adayının ortaya çıkması beklenen Firefox Mobile, yıl sonuna varmadan ilk sürümüyle ceplere girecek.

İlk olarak Linux tabanlı Maemo işletim sistemi kullanan Nokia N900 ile uyumlu olarak çıkacak tarayıcı, daha sonra Windows Mobile, en son ise Android işletim sisteminde yer alacak. Firefox 3.6 sürümü ile aynı kodları paylaşacağı belirtilen mobil tarayıcı, aynen masaüstü sürümlerinde olduğu gibi birden fazla sekmeyi aynı anda açabilecek.

Tarayıcının çalışabilmesi için orta seviye ve üzeri işlemciye sahip telefonlara ihtiyaç duyulacağını da söyleyen Sullivan, aklında tam olarak ne olduğunu açıklamadı ancak cihazların donanımını kontrol etmeye yarayan, yani işletim sistemi vari özellikler de planladıklarına dair imalarda bulundu. 2010’da görürüz artık.

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Firefox Bing'ledi

Kişisel bilgiler ve gizlilik kosunda Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt tarafından yapılan açıklamaları duyan Firefox yönteicisi Asa Dotzler, kullanıcılara...

Kapat