IPHaber

Satın Alma


Mısır'lı Orascom, Rus Vimpelcom'la Birleşmeyi Konuşuyor

Ağustos 26, 2010 by admin in Satın Alma, Telekom with 0 Comments

Orascom Telecom Holding SAE’nin, Rus Vimpelcom ile varlıklarını birleştirme konusunda görüşmeler yaptığı açıklandı. Görüşmeler olumlu sonuçlanırsa, 25 milyar $’lık ve 200 milyonun üstünde mobil abonesi olan bir şirket oluşacak. Vimpelcom’un bugünkü değeri 19 milyar $ olarak hesaplanıyor.

Vimpelcom Amsterdam maerkezli ve New York Borsasında kote bir şirket. Turkcell’in de ortağı olan Alfa ve Norveç’li Telenor tarafından oluşturuldu. Rusya ve Ukranya’daki mobil operatörleri içeriyor. Şirketin % 39,6’sı Telenor’a, % 39,2’s, Alfa’ya ve% 21,2’si diğer azınlık hissedarlara ait.

Orascom Telecom ise Mısır’lı milyarder Naguib Sawiris’e ait. Sawiris, bu yıl içinde daha önce de, Güney Afrika’lı MTN ile satış konusunda görüşmeler yapmış. Ancak haziran ayında görüşmeler kesilmişti.

Birleşme olursa, Vimpelcom’un borcunun önemli oranda yükseleceği not ediliyor. Satış koşullarına göre durum değişir ama uzmanlar EBITDA öncesi borçların, kazançların 2,5 katına çıkabileceği öngörülüyor. 

Sawiris ise borçlarını yeninden yapılandırıyor, bu nedenle de varlık satışı yapıyor.

Turkcell’in ortakları Alfa ve TeliaSonera geçen yıl sonlarında, Türkiye ve Ukranya’daki varlıklarını birleştirme kararı almışlardı[1].[1] Megafon ile Turkcell Birleşiyor

Tagged , , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Gmail voip aramaları için Chrome OS üzerinde çalışma yapıyor

Google, Gmail arayüzünde sunduğu web tabanlı anında mesajlaşma sistemini Google Voice VoIP servisiyle entegre etmek için çalışmalar yapıyor. CNET’in kaynaklardan...

Kapat