IPHaber
Son Yazılar

Genel


Millenicom’un 2008 hedefi %20 pazar payı

Mayıs 6, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Sunduğu yenilikçi telekomünikasyon hizmetlerinin yanısıra, ülkemizde bir ilk olan 1045 hizmetiyle sektörüne yepyeni bir ufuk açan Millenicom, 2007′yi 40 milyon ABD Dolar’ı ciroyla kapattı.
Geçtiğimiz yıl yaklaşık %15 pazar payına ulaşan Millenicom, 2008 yılında bu rakamı %20′ye yükseltmeyi hedefliyor. Millenicom, şehiriçi arama hizmetine yönelik olarak tüm hazırlıklarını tamamlamış bulunuyor ve yasal düzenlemelerin neticelenmesiyle birlikte bu alanda da hizmete başlamaya hazırlanıyor. Millenicom aynı zamanda, 2008 yılında geniş bant hizmetlerine yönelik olarak da pek çok yeniliği müşterilerine sunmayı amaçlıyor.
Telekomünikasyon sektörümüzün öncü ismi Millenicom büyümesini 2007′de de sürdürdü ve 40 milyon ABD Dolar’ı ciroya ulaşma başarısını gösterdi. Geçtiğimiz yıl UMTH sektöründe yaklaşık %15 seviyesinde pazar payı elde eden Millenicom’un 2008 yılı hedefi bu oranı %20′ye yükseltmek. Millenicom’un görüşme taşıma kapasitesi ise yılda 1 milyar dakikaya yaklaşmış bulunuyor. Ülkemizi Avrupa telekomünikasyon pazarında başarıyla temsil eden ve merkezi Almanya’da bulunan European Telecommunication Holding (ETH) çatısı altında çalışmalarını devam ettiren Millenicom, 2008 yılında faaliyetlerini genişleterek yeni ürün ve hizmetleri müşterilerine sunmaya hazırlanıyor.
Millenicom hem kurumsal hem de bireysel alanda pek çok hizmeti müşterilerine ulaştırıyor. Bugüne dek yürüttüğü yenilikçi çalışmalarla UMTH sektörüne yön veren Millenicom, ülkemizin ilk Arama Bazında Operatör Seçimi (Call by Call) hizmeti olan 1045′i de geçtiğimiz Eylül ayı sonunda kullanıma sunmuştu. Yalnızca 3 ay içinde 150.000 kişinin yararlandığı 1045, böylece alternatif telekom hizmetlerinin ilk kez geniş bir kitle tarafından kullanılmasını sağlamış ve telekom sektörümüze yepyeni bir ufuk açmıştı. 1045 hizmetinden yararlananların sayısı her ay katlanarak artarken, 2008 yılının ilk çeyreğinde bu rakamın 300.000′e ulaşması bekleniyor.
Millenicom’un geride bıraktığımız yıldaki çalışmalarını değerlendiren ve geleceğe yönelik hedefleri konusunda bilgi veren Millenicom Genel Müdürü Tuğrul Cora şunları söylüyor: “2007 bizim için oldukça hareketli geçti. Yıl sonu için belirlediğimiz hedeflerin de üzerine çıkma başarısını gösterdik. Şu anda bizden hizmet alan on binlerce kurumsal ve bireysel kullanıcı var. Biz de tüm müşterilerimize en avantajlı ürün ve hizmetleri ulaştırmaya gayret ediyoruz. Bunun için de firmamızın Avrupa’daki deneyiminden büyük oranda yararlanıyoruz. Millenicom olarak hedefimiz hem Avrupa’da pazar payımızı geliştirmek, hem de Türkiye’deki kullanıcılarımıza yönelik yeniliklerimizi sürdürmek. Bunların başında da, gereken yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesinin ardından başlayacağımız şehiriçi görüşme hizmeti ve geniş bant hizmetleri gibi yenilikler geliyor.”

European Telecommunication Holding CEO’su Şevki Kuyulu ise, Millenicom’un Türkiye’de ulaştığı başarılı noktanın yoğun bir çalışmanın ardından gerçekleştiğine dikkat çekiyor: “Millenicom Türkiye’deki faaliyetlerinde bugüne dek her zaman sektörüne öncülük etti ve yenilikler sundu. Uzman ekibimiz ve Avrupa pazarındaki deneyimimiz, firmanın ulaştığı başarılı noktada önemli pay sahibi hiç kuşkusuz. ETH olarak ise, geniş bir kitleye hizmet verdiğimiz Avrupa telekom pazarında son derece önemli bir konumdayız. Türkiye pazarına girerken yaptığımız planları başarıyla gerçekleştirdiğimizi belirtmek isterim. Öte yandan Türkiye’de çok daha büyük fırsatlar olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle de ETH olarak yönetimsel faaliyetlerimiz içerisinde Türkiye operasyonumuzun ağırlığını her geçen gün artırıyoruz. 2008 yılında da bu sürecin hızlanarak devam etmesini bekliyoruz.”

Şehiriçi aramaların rekabete açılması sektör açısından büyük önem taşıyor
Telekomünikasyon sektörünün büyük bir hızla büyüdüğünün altını çizen Millenicom Genel Müdürü Tuğrul Cora , sektörde çeşitli sıkıntıların da mevcut bulunduğunu belirtti. Tuğrul Cora, yaşanan sorunlara yönelik çözüm adımlarının en hızlı şekilde atılması gerektiğini vurguladı: “UMTH alanında bugün itibariyle yaklaşık 300 milyon Dolar’lık bir sektörden söz ediyoruz ve bu rakam her geçen gün daha da büyüyor. Bu alanda yaşanan sıkıntılara acil çözüm üretilmesi, hem sektörün büyümesi hem de istihdam olanaklarının artması anlamında çok büyük önem taşıyor. Ancak beklenen bazı adımlar henüz atılmış değil. Şehiriçi görüşmelerin henüz rekabete açılmamış olması önemli bir örnek… Biz Millenicom olarak şehiriçi görüşme hizmeti vermeye teknik altyapı olarak hazırız, ancak gereken düzenlemeler hayata geçirilemediği için hizmete başlayamıyoruz. Genel olarak baktığımızda, sabit telefonlardan yapılan aramaların yaklaşık %80′ini şehiriçi aramalar oluşturuyor. Ayrıca 19 milyon sabit telefon abonesinin yaklaşık 10 milyonu iki önemli alternatif telekom hizmeti olan A ve B tipine açık değil. Dolayısıyla sabit telefon abonelerinin yarısından fazlası, bırakın şehiriçi aramaları, uzak mesafe aramalarda bile tekele mahkum durumdalar. Hem tüketicilere yarar sağlanması hem de ülke ekonomisine fayda oluşturulması adına, adil rekabet ortamının tesisi yönünde hızlı adımlar atılması gerektiğine inanıyoruz.”

Millenicom Türkiye
Millenicom Türkiye, Almanya merkezli European Telecommunication Holding şirketlerinden Millenicom ve Alovatan’ın Avrupa telekom pazarında edindiği tecrübe ve birikimi Türkiye pazarına en etkin şekilde yansıtmayı hedefleyen bir telekomünikasyon firması. Millenicom, Almanya’da Arama Bazında Operatör Seçimi (Call by Call) alanında geçtiğimiz yıllar boyunca edinmiş olduğu tecrübeyi, ülkemizdeki 1045 hizmetine de yansıtmakta ve böylece tüm kullanıcılara hem kaliteli hem de uygun fiyatlı hizmet sunulabilmekte. 2004 yılından bu yana hizmet veren Millenicom Türkiye, A-Tipi Uzak Mesafe Telefon Hizmet Lisansı (UMTH) sahibi ve ülkemizde bugüne dek pek çok yeniliğe imza atmış deneyimli bir kadroyla faaliyet göstermekte. Millenicom Türkiye bugün ulaştığı noktada, ülkemiz telekomünikasyon sektörüne yön veren ve kendi alanında öncü bir kurum olarak dikkat çekmekte. Millenicom Türkiye, 13 ilde 17 noktada hizmete soktuğu PoP noktalarıyla bugün itibariyle ayda 70 milyon dakikayı aşkın taşıma kapasitesine ulaşmış bulunmakta. 60′ın üzerinde uluslararası telekom operatörüyle ara bağlantı gerçekleştirmiş bulunan Millenicom, Frankfurt ile İstanbul arasındaki fiber optik kapasitesi aracılığıyla çok yüksek nitelikli ve ekonomik hizmet vermekte. Millenicom Türkiye, aynı zamanda kurumsal ve bireysel telekomünikasyon abonelik hizmetleri alanlarında da faaliyet göstermekte ve hem yurtdışında hem de ülkemizde pek çok telekom operatörüne destek sunmakta. (www.milleni.com.tr)

Tagged

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat