IPHaber

Genel


Microsoft’un ilk android telefonu Nokia X2 tanıtıldı

Haziran 26, 2014 by admin in Genel, Mobil with 0 Comments

Microsoft Cihazlar Grubu “1 milyar kişiyi daha” mobil internet ve bulut servisleriyle tanıştırmak amacıyla geliştirdiği Nokia X2’yi tanıttı. Nokia X2, Fastlane dizaynı, daha fazla Microsoft servisi, 4.3 inç ClearBlack ekran, otomatik odaklı ve flaşlı 5MP arka kamera gibi gelişmiş özellikler sunuyor. Yeni Nokia X2, çift çekirdekli 1.2 Ghz Qualcomm Snapdragon işlemcisi ve 1 GB RAM’i sayesinde akıcı ve duyulara dayalı bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Bünyesinde yeni nesil Nokia X Yazılım Platformu 2.0 barındırmanın yanı sıra kullanıcı arayüzü açısından da önemli geliştirmeler sunuyor. Navigasyonu kolaylaştıran 3 farklı tür ekran arasından kullanıcılar istediklerini seçebiliyorlar: ister boyutu değiştirilebilen kutucuklarla kullanılan renkli “ana ekran”; ister son kullanılan uygulamalara ve yakın dönemdeki takvim etkinliklerine ulaşmak için Fastlane, isterseniz de Lumia’dan esinlenen, istediğinizi ana ekrana iğneleyebileceğiniz uygulamalar listesi. Açılır bildirimler sekmesi de ayrıca kullanıcılara bağlantı seçeneklerine bir bakışta göz atabilmeyi sağlamanın yanı sıra indirilebilecek olan yazılım güncellemeleri gibi eylem seçeneklerini görmeyi sağlıyor. Tüm bu deneyimler, yeni “ana sayfa” tuşu ve çoklu görevleri aynı anda görebilme gibi özelliklerle tamamlanıyor.

Microsoft Nokia X ürün ailesi servislerine yatırım yapmaya devam ediyor

Nokia X ailesi Skype ve OneDrive gibi servislerin kullanımını kolaylaştırması bakımından Lumia akıllı telefon ailesini de tamamlayan bir ürün grubu olarak öne çıkıyor. Outlook.com, Skype ve OneDrive gibi uygulamalar yüklü halde piyasaya sürülecek olan Nokia X2’ye Nokia Mağaza’da mevcut olan Bing Arama uygulaması gibi pek çok uygulamayı indirmek de mümkün.

Bu ürün ailesinde ilk kez bulunan OneNote ve Yammer gibi uygulamalar da Nokia Mağaza’dan indirilebiliyor. OneNote uygulaması, kullanıcıların notlar oluşturarak bunları OneDrive üzerinden buluta kaydetmelerine olanak tanırken, Yammer işbirliği gerektiren online çalışmalar yürütmeyi sosyal ağlara giriş yapmak kadar kolay hale getiriyor. Çektiğiniz fotoğrafları OneDrive’da otomatik olarak yedekleme seçeneği, 15GB ücretsiz bulut depolama alanından yararlanmanızı ve fotoğraf, video, belge ve diğer dosyalarınızı online olarak emniyete almanızı sağlıyor.

Nokia X2, kısa süre önce eklenen Instagram’ın yanında LINE Ranger, Brewster, Path ve Findery gibi üçüncü parti uygulamaları da barındırıyor. Hepsi de yeni baştan tasarlanmış ve navigasyonu kolaylaştıran Nokia Mağaza’da mevcut olan tüm bu uygulamaların yanı sıra, Nokia X ailesi için en yüksek kalite Android uygulamalar da burada bulunuyor.

Farklı bir tasarım

Tek parça gövdeye sahip olan Nokia X2, değiştirilebilir arka kapak konusuna da yeni bir yaklaşım getiriyor. Parlak renkli çekirdek katmanı kaplayan yarı saydam dış katman sayesinde cihaz hem sağlamlık kazanıyor hem de içten aydınlatmalı bir görünüm veriyor.

Nokia X2, parlak turuncu, siyah ve yeşil renklerde sunulurken kısa süre içinde parlak sarı, beyaz ve mat koyu gri seçenekleri de ürün gamına eklenecek.

Microsoft Cihazlar Grubu Mobil Telefonlar, İdari Başkan Yardımcısı Timo Toikkanen “Nokia X ailesi gücüne güç kaymaya devam ediyor. Nokia X kısa süre içinde akıllı telefon Rusya , Pakistan, Kenya ve Nijerya’da en çok satan telefon oldu. Hindistan’da ise en çok satan akıllı telefon sıralamasında üçüncü sıraya yerleşti. Nokia X2 yıldızlaşan yeni tasarımıyla, kullanım kolaylığıyla ve yeni Microsoft deneyimleriyle Nokia X deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Akıllı telefonda inovasyonu daha düşük fiyat segmentleriyle tanıştırmış olmaktan dolayı gururluyuz” dedi.

Nokia X2: bir bakışta tüm özellikler

Özellik Çift SIM’li versiyon

Ekran ClearBlack 4.3” WGVA

İşlemci Snapdragon 200 Serisi 1.2Ghz çift çekkirdekli 8120

RAM 1GB

Kamera – Arka 5MP flaşlı otomatik odaklama

Kamera – Ön VGA

Batarya 1800 mAh

Konuşma süresi 2G: 10 saate kadar

3G: 13 saate kadar

Bekleme süresi 23 güne kadar

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Most UK children have mobile devices by the age of 10

Alarmingly, almost 60% of children between the age of 7 and 10 have Facebook accounts. The minimum age for Facebook...

Kapat