Microsoft’un Geliştirici Konferansında Ana Gündem Maddesi Windows 8.1 Sürümü

0
11

Microsoft’un 2011 yılından beri geleneksel hale getirdiği, geliştiricilere yönelik 3 günlük konferans etkinliği Build Konferansı ABD’nin San Francisco şehrinde bugün start alıyor. Konferansta öne çıkması beklenenler ise Windows 8’in güncellenmiş versiyonu olan Windows 8.1 (Blue kod adıyla geçiyordu) ve daha küçük boyutlu Surface tablet modelleri. Xbox One adını alan oyun konsoluyla ilgili de geliştiricilere yönelik bir takım detayların bu konferansta tanıtılacağı öngörülüyor.
windows_81v2-590x327
Microsoft’un ilkini 2011 yılında gerçekleştirdiği ve geleneksel hale getirdiği geliştirici konferansı bugün başlıyor. Toplantının en çok ilgi çeken konusu elbette Ekim 2012’de piyasaya sürülen Windows 8’de yapılacak olan güncellememeler. Windows 8.1 veya Blue adını alan bu güncelleştirmelerle ilgili basına sızan bilgileri daha önce okuyucularımızla paylaşmıştık. Microsoft’un şimdi bu bilgileri ve daha fazlasını resmi olarak geliştiricilere sunması bekleniyor. Tabi firmanın Windows 8’de neden bir takım değişiklikler yapması gerektiğini de geliştiricilere aktarması gerekecek.

26 Ekim’de satışa çıkan Windows 8, ilk günlerinde Microsoft için ciddi bir başarı hikayesi olacak gibi görülüyordu. Firma son yıllarda kendisinden beklenen adımı biraz geç de olsa nihayet atmış ve özellikle tablet cihazlarla birlikte değişen kullanıcı deneyimi ve beklentilerini karşılamak üzere dokunmatik arayüze sahip bir işletim sistemi geliştirmişti. Ancak satışlar ilerleyen dönemde yavaşlamış ve bu durum PC pazarını da etkiler hale gelmişti.

Bu yabancılaşmada en büyük etkenin “Başlat” butonunu kaldırmak ve çeşitli köklü değişiklikler yaparak hali hazırdaki Windows kullanıcılarını işletim sistemine yabancılaştırmak olduğu söyleniyordu. Şimdi Microsoft yeni versiyonda bazı değişiklikler yaparak bu yabancılaşma hissini azaltmaya çalışacak. Bugün sunulacak olan Windows 8.1, geliştiricilere yönelik bir versiyon olacak ve son kullanıcılara yönelik olan kesin sürümün geliştiricilerden gelen geri beslemeler de hesaba katılarak ilerleyen tarihlerde çıkacağı söyleniyor.