IPHaber

Yazılım


Microsoft'ta "HTML 5" dedi

Nisan 30, 2010 by admin in Yazılım with 0 Comments

30 Nisan 2010″Apple CEO’su Steve Jobs’tan sonra Microsoft’ta internetin geleceğinin HTML 5 olduğunu açıkladı.”
Apple – Adobe arasındaki büyüyen gerginliğe dün yaptığı bir açıklama ile biraz tuz katan Steve Jobs, Flash Player’ın gereksiz ve basit olduğunu, internetin geleceğinin yeni web protokolü olan HTML 5 olacağını belirtirken, HTML 5’i öven bir açıklama da Microsoft’tan geldi. Internet Explorer genel yöneticisi Dean Hachamovitch, Apple CEO’su ile aynı fikirde olduğunu belirtti.

Dean Hachamovitch, Internet Explorer’ın arkasındaki en önemli isim olarak görülüyor.
Yeni web teknolojisi HTML 5, övgüler almaya devam ediyor. Steve Jobs’un bir mektup ile yaptığı açıklama da Adobe’nin flash player’ının gereksiz olduğunu belirtirken, yeni internetin HTML 5 üzerinde yükseleceğini vurgulamıştı. Html 5 bir övgüyü de Microsoft’tan aldı. Internet Explorer genel yöneticisi Dean Hachamovitch, Apple’ın CEO’sunun sözlerini tekrarlarken, Html 5’i internetin geleceği olarak gördüğünü belirtti. HTML 5 sayesinde herhangi bir eklentiye ihtiyaç duyulmadan hem Windows 7′de hem de Mac OS X’te bulunan donanım bazlı hızlandırma desteği sayesinde rahatlıkla oynatılabildiğini söyleyen Hachamovitch, yeni web teknolojisinin içerdiği codec olan H.264’ün de en iyi video kodlayıcı olduğunu belirtti. Ayrıca Hachamovitch, Apple Adobe savaşına da gönderme yaparak Flash’ın, güvenilirlik, güvenlik ve performans açısından çok geride kaldığını sözlerine ekledi.

En popüler internet tarayıcısı Internet Explorer’ın genel yöneticisi Dean Hachamovitch’in konuşmasında Microsoft’un zengin medya tarayıcısı Silverlight’a değinmemesi akıllarda soru işareti bıraktı.

Tagged , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Cep telefon devini HP kaptı!

Apple iPhone, RIM BlackBerry, Koreli LG ve Samsung, Microsoft ve Google derken hareketlenen akıllı telefon pazarı HP'yi bile uykusundan uyandırdı....

Kapat