IPHaber

Açık Kaynak


Microsoft, Video Paylaşım Sitesi Dailymotion’ın Bir Bölümünü Satın Almaya Yakın


microsoft-logo-191012

Fransız Telekom şirketi Orange’ın sahibi olduğu video sitesi Dailymotion’a sürpriz alıcı çıktı. CEO Stephane Richard’ın yaptığı açıklamaya göre Orange ile Microsoft görüşme halindeler. Ancak yapılan açıklamaya göre Orange, Dilymotion’ın çoğunluk hissesini elinde bulundurmaya devam edecek. Olası bir anlaşmanın finansal detayları konusunda henüz bilgi verilmiyor. Geçtiğimiz yıl bir başka Amerikan teknoloji şirketi olan Yahoo, %25’lik hisse karşılığında 200 milyon $ ödemeye razı olmuş [1] ancak anlaşma son anda Fransa yönetimi tarafından veto edilmişti. Orange’ın %27’si devlete ait olduğu için Orange’ın yaptığı hisse satış anlaşmalarında Fransa yönetimi söz sahibi.

Microsoft, mesajlaşma platformu MSN’in (ya da yeni adıyla Windows Live Messenger) kan kaybetmesi sonrasında sosyal ağlarda yeni bir arayış içine girmiş durumda. Skype’ı satın alarak MSN entegrasyonu sağlayan ama bu hamlede umduğunu bulamayan Microsoft, şimdi gözünü video paylaşım alanına dikmiş durumda. Dailymotion alımı için Orange ile görüşüldüğü bir süredir pazarda konuşuluyordu ama bu durum, Orange CEO’sunun açıklamalarıyla birlikte netlik kazandı. Stephane Richard bir konferansta yaptığı açıklamalarda Microsoft ile anlaşma sağlayacaklarını düşündüğünü ifade ederken Dailymotion’ın Fransa’daki en büyük internet başarı hikayelerinden birisi olduğunu ve çoğunluk hissedarı olmayı sürdürmek istediklerini açıkladı.

Bu açıklamalarla ilgili olarak henüz Microsoft’tan bir yorum gelmiş değil. Ancak analistler Dailymotion’ın ABD pazarında değil Avrupa pazarında güçlü olduğuna dikkat çekerek bu anlaşmanın Microsoft’a fayda sağlayabilmesi için mutlaka yeni bazı içerik ortakları bulması gerektiği yorumunu yapıyorlar. ABD video pazarında en güçlü oyuncular YouTube, Netflix ve Hulu olarak verilmekte. Üstelik Avrupa pazarında YouTube’un yanında Vimeo da oldukça etkin. Dolayısıyla bu anlaşma gerçekleşse bile Microsoft’un Dailymotion’ı öne çıkartabilmek için önemli yatırımlar yapması gerektiği konuşuluyor. 

Önceki yazıyı okuyun:
Kızdıran yenilik!

Değişen kullanıcı sözleşmesini kimse sevmedi! Dev depolama servisi, kullanıcılarına gönderdiği yeni sözleşme ile şimşekleri üzerine çekti! Popüler bulut depolama servisi...

Kapat