Microsoft Türkiye Erzurum’a Bilişim Akademisi açacak

0
7

Ülkemizde 15 ile 25 yaş arası 250 bin gence temel bilgisayar eğitimi sunma hedefiyle başlatılan “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi kapsamında kurulan akademilere bir yenisi de Erzurum’da eklenecek
Türkiye’deki bilgisayar okuryazarlığı oranın artması ve bilişim teknolojilerinin sosyal imkânları kısıtlı gençler tarafından da kullanılabilmesi amacıyla başlatılan “Bilenler Bilmeyenlere Bilgisayar Öğretiyor” projesi için açılan Bilişim Akademileri’nin sayısı giderek artıyor. T.C. Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, Habitat için Gençlik Derneği, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Microsoft Türkiye’nin ortaklaşa yürüttüğü bu önemli sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde bir Bilişim Akademisi de Erzurum’da açılacak. Microsoft Türkiye, sosyal sorumluluk ve eğitim etkinlikleri kapsamında Erzurum’da KOBİ ve üniversite öğrencileri ile vatandaşlara yönelik tasarım, yazılım ve güvenli internet eğitimini bu bilişim akademisinde verecek.
Erzurum’a teknolojik destek sağlanmasının öneminden yola çıkarak, 22 Eylül 2011 tarihinde, Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu ile Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Programları Müdürü Erdem Erkul Erzurum’da Bilişim Akademisi projesini görüşmek üzere bir araya geldi. Milletvekili Yavilioğlu ile birlikte Vali Yardımcısı Mehmet Gök, Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Atatürk Üniversitesi Rektörü Hikmet Koçak, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve sivil toplum örgüt temsilcileri ile buluşan Erdem Erkul, Erzurum’da açılacak olan Bilişim Akademisi projesini görüştü. Yavilioğlu’nun girişimleri doğrultusunda Erzurum’da Bilişim Akademisi kurulması konusunu gündemlerine aldıklarını ifade eden Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Programları Müdürü Erdem Erkul, akademinin Ekim ayında açılacağını ve Erzurum’un son yıllarda kaydettiği olumlu gelişmelerin, bilgi teknolojileri yatırımları açısından önemini vurguladı. Önümüzdeki yıllarda bu alanda ortaya çıkacak nitelikli eleman ihtiyaçlarının çeşitli eğitim programları ile açılacak olan bu akademi tarafından karşılanabileceğini söyledi.
Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nı beraber ziyaret eden Yavilioğlu ve Erkul, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve iş adamlarıyla görüştüler. Burada Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Programları Müdürü Erdem Erkul, “Erzurum’daki KOBİ’lerin e-ticaretten daha fazla faydalanabilmelerine imkân tanımak, web tasarımları konusunda ihtiyaç duydukları teknik destek ve bilgiyi sunmak için ETSO ile ortak bir çalışma yapmak istiyoruz.” dedi.
Yavilioğlu ve Erkul Erzurum Teknik Üniversitesi’ndeki ziyaretleri esnasında Rektör Prof. Dr. Muammer Yaylalı’ya Bilişim Akademisi projesi hakkında bilgi verdiler. Bu ziyarette Yaylalı da projenin teknik eğitim ve destek açısından önemini vurguladı.
Erzurum Öğretmenevinde basın toplantısı gerçekleştiren Yavilioğlu ve Erkul, Erzurum’da düzenledikleri gezi ve incelemeler konusunda birtakım değerlendirmelerde bulundular. Cengiz Yavilioğlu, Erzurumluların Ekim ayından itibaren hizmet vermeye başlaması planlanan Bilişim Akademisi’ne ilgi göstermelerini isterken, “Erzurumlular, bilgi teknolojileriyle dünyaya açılacaklar. E-ticaret, bilgisayar yazılımı, web tasarımı, vb. gibi konular ile teknolojik alt yapısını güçlendirecek olan Erzurum, bu sektörde önemli bir istihdam imkânı oluşturacak. Şehrin ekonomisi internet ortamı sayesinde dünyaya açılırken, üretilen yerel marka ve değerler küresel pazarda kendisini konumlandıracak yer bulabilecek” şeklinde konuştu.
Erzurum il yöneticileri Microsoft’un yapmış olduğu ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirirken, Microsoft Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Eğitim Programları Müdürü Erdem Erkul’a ve Microsoft Türkiye’ye ilgi ve çabalarından dolayı teşekkür ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.