IPHaber

Telekom


Mibbit nedir?

Haziran 28, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Geçtiğimiz haftalarda Anonymous saldırılarından sonra gündeme gelen, zanlıların bilgisayarlarında “hackerlerin birbirleriyle sohbet ettiği “Mibbit” isimli internet sitesine erişimlerin kayıtları”[sic] bulundu şeklinde çoğu kişinin duyduğu Mibbit aslında bir sohbet yazılımından ibaret; MSN Messenger’ınızın başka bir türü gibi düşünebilirsiniz.

Mibbit genellikle IRC için kullanılan, ancak Yahoo Messenger, Twitter desteği de bulunan bir sohbet istemcisi. Tamamen web tabanlı. Geleneksel olarak IRC ile sohbet etmek için bilgisayarınıza “IRC istemcisi” denilen türde bir yazılım kurmanız gerekirken, Mibbit sayesinde bilgisayarınıza hiçbir şey kurmanıza gerek kalmıyor. Modern bir İnternet tarayıcısı yeterli. Bir IRC kanalında sohbet etmek için Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera ya da Safari gibi herhangi bir (modern) web tarayıcıyla Mibbit’i kullanabiliyorsunuz. İsterseniz Mibbit’in kendi sayfasından kendiniz de deneyebilirsiniz.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye'de bilişim devleri belli oldu

İnterpromedya'nın, Türkiye bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların 2010 yılı net satış gelirlerine göre hazırladığı ''İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması''na göre...

Kapat