IPHaber

Genel


Merck, markalarını tek isim altında topladı

Kasım 11, 2015 by admin in Genel with 0 Comments

Köklü bir değişiklik geçiren marka kimliği, bir bilim ve teknoloji şirketine dönüşümü yansıtıyor
Merck Serono ve Merck Millipore kullanımdan kalkarak, sadece Merck adını alıyor

Önde gelen bilim ve teknoloji şirketi Merck, yenilenen marka kimliğini hayata geçirdiğini duyurdu. Görselliğini köklü şekilde değiştiren Merck’in yeni logosu da global bir bilim ve teknoloji şirketine dönüşümünü yansıtıyor. Biyofarma, kimya, yaşam bilimleri gibi farklı iş kolları düzeyindeki marka mimarisini de sadeleştiren Merck, Birleşik Devletler ve Kanada dışında, Merck olarak tek bir kimlik altında faaliyet gösterecek.

“Merck, son on yıl içinde köklü bir değişimden geçti,” diyen Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Karl-Ludwig Kley, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geleneksel bir kimyasal ve ilaç tedarikçisinden global bir teknoloji şirketine dönüştük. Bugün, son derece uzmanlaşmış olduğumuz biyofarma, yaşam bilimi ve yüksek teknolojili malzemeler iş kollarımızın eşsiz bileşimi ile, sağlık ve dijitalleşme gibi global mega trendleri desteklemeye yönelik çözümler sunabilecek bir konumdayız. Marka kimliğimizin tamamen elden geçirilmesi ile de, bu yeni yönümüzü müşterilerimiz, iş ortaklarımız ve potansiyel çalışanlarımıza aktarıyoruz. Bilinen marka adımızı güçlendirmek için dünya çapında Merck olarak tanınmak ve görünürlüğümüzü sürdürmek istiyoruz. Bunun için, güncelliğini yitirmiş özelliklerden kurtulduk; artık genç ve dikkat çekici imajımıza odaklanacağız.”

Yeni marka tasarımının hayata geçirilmesi ile ilgili bilgi veren Merck Türkiye Genel Müdürü Şehram Zayer Merck’in görselliğinin tamamen yenilendiğini belirtti. “Şirketimiz enerjik bir bilim ve teknoloji şirketi konseptinden yola çıkarak, ilhamını mikroskop altında görülen renkli ve çok yönlü biçimlerden alan yeni bir kurumsal kimlik lansmanı yapmıştır.” diyen Şehram Zayer sözlerine, “Merck markasına yapılan yatırım, yenilikçi, teknolojiye dayalı iş kollarımızın yanı sıra Almanya’nın Darmstadt şehrinde bulunan global merkezimize de dikkat çekmek istiyor. Bu değişim, şirketimizin 350. kuruluş yıldönümünü kutlayacağımız 2018 yılı stratejik dönüşüm ve büyüme programının önemli bir parçasını oluşturuyor.” şeklinde devam etti.

Yeni marka tasarımının hayata geçirilmesi ile daha önce bağımsız olan iştirak markaları Merck Serono ve Merck Millipore da ortadan kaldırılacak. Gelecekte, Merck Serono, Merck’in biyofarma iş kolu, Merck Millipore ise Merck’in yaşam bilimleri iş kolu olarak faaliyet gösterecek. Tek Merck vurgusu aynı zamanda kendine daha fazla güvenen ve daha net bir ses tonu ile kurumsal kimliğini ortaya koyan Merck’in karakterini yansıtıyor. Ayrıca, bilimsel merak ile araştırmaya duyulan tutkunun hakim olduğu yaklaşık 350 yıllık kültürün sağladığı gurur ile bütünleşiyor.

Merck, global olarak Merck isim ve markasının haklarını elinde tutuyor. Bunun tek istisnasını ise Birleşik Devletler ve Kanada oluşturuyor. Bundan dolayı da, şirket her iki ülkede biyofarma iş kolunda EMD Serono, yüksek teknolojili malzemeler iş kolunda EMD Performance Materials ve planlanan Sigma-Aldrich satın almasının tamamlanmasına kadar yaşam bilimi iş kolunda EMD Millipore olarak faaliyetlerini sürdürecek.

Yeni Merck tasarımı, bilimsel bir görünüm hissi veren dışavurumcu renk ve biçimler içeriyor. Bunlar, yeni şirket logosu ile de yansıtılıyor. Yeni logo, eskisine kıyasla cesur bir beyanda bulunuyor. Daha az karmaşık olan tasarımı, farklı renkler ile birlikte de kullanılmasına imkân veriyor.

Grup İletişim Başkanı Walter Huber değişimin kaynağını, “Şirket dışında ve içinde yaptığımız kapsamlı analizler, hem pazar hem iş başvurusu yapanlar tarafından enerjik bir teknoloji şirketi olarak algılanması için, markamızın görünümüne çok daha duygusal bir boyut katmamız gerektiğini ortaya koydu.” sözleriyle açıklıyor.

Ayrıca, yeni kurumsal tasarımın Birleşik Devletler ve Kanada’da Merck iş kolları ile güçlü bir görsel bağ oluşturması hedefleniyor. Bu nedenle şirket, Merck logosuna ek olarak, çarpıcı, çok renkli bir “M” harfini de sunuyor. Bu simge, şirket adları ve bölgelerinden bağımsız olarak, iş kolları ve ürünlerin Merck Group üyeliğinin bir göstergesi olarak öne çıkacak.

Markayı yeniden konumlandırma çalışmalarında Merck, Bentley ve Nespresso gibi pek çok markaya danışmanlık yapan ve 2012 Londra Olimpiyatları’nda da görev alan önde gelen marka ajansı FutureBrand’in de desteğini aldı.

The post Merck, markalarını tek isim altında topladı appeared first on ITNetwork.

Source:: itnetwork

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Paranıza Virüs Bulaşmasın!

Türkiye'nin en çok tercih edilen antivirüs yazılımları olan ESET NOD32 Antivirus ve ESET Smart Security ürünlerinin 9'uncu sürümleri kullanıma sunuldu....

Kapat