IPHaber

Genel


Mark Zuckerberg’den Facebook kullanıcılarına tam sayfalık özür mesajı

Mart 26, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Mark Zuckerberg'den Facebook kullanıcılarına tam sayfalık özür mesajı

Tüketici, takipçi ve seçmen davranışlarını değiştirmek isteyen iş dünyası ve siyasi partilere hizmet sunan bir veri analiz şirketi olan Cambridge Analytica‘nın 50 milyon kullanıcıya ait bilgileri ele geçirmesinin ardından Facebook cephesindeki özürler bitmiyor.

Olaya dair detaylı bilgileri geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştık. Olaylarından ardından, hisselerindeki düşüş sonucu bir haftada en az 60 milyar dolar kaybeden Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, tam sayfalık bir gazete ilanıyla kullanıcılarından özür diledi. Zuckerberg, iki gün önce İngiliz gazetelerinde yayınlanan ilanda şu cümleleri kullandı:

Bilgilerinizi korumak bizim sorumluluğumuz. Bunu yapamazsak, bu bilgileri hak etmiyoruz. Bir araştırmacı tarafından hazırlanan ve 2014’te milyonlarca insanın Facebook bilgilerinin çalınmasına neden olan test uygulamasından haberiniz vardır. Bu bir güven ihlaliydi ve bu ihlal ile ilgili daha fazla bir şey yapamadığım için üzgünüm. Böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için önlemler alıyoruz.

Ayrıca Facebook’un kullanıcılara, verilerine kimlerin erişebildiği konusunda daha fazla bilgi vereceğini de açıklayan Mark Zuckerberg, kullanıcılara Facebook’a inandıkları için teşekkür ettiğini de belirtti.

Almanya’nın en büyük ikinci bankası olan Commerzbank ve popüler web tarayıcılarından Mozilla‘nın da Facebook reklamlarını durdurduğunu hatırlatalım.

Cambridge Analytica’nın 50 milyon Facebook hesabından gizli bilgilere erişim sağladığı ve bu bilgilerin 2016’da ABD’de gerçekleştirilen başkanlık seçimleri ile Brexit referandumunda kamuoyunu etkilemek için kullanıldığı ortaya çıktıktan sonra bu özürlerin ne kadar işe yarayacağı da merak konusu diyebiliriz.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Facebook, Android cihazlardaki arama geçmişini ve SMS verilerini izinsiz topluyor

Son günlerde skandallarla gündeme gelen Facebook‘un Cambridge Analytica krizi ve #deletefacebook hareketini sizlere aktarmıştık. Bugün ise yeni bir skandalla karşımıza...

Kapat