IPHaber

3G&4G


Makale: 4G’de kamu yararı kimin umurunda?

Mayıs 19, 2015 by admin in 3G&4G, Manşet

İhale ertelendi fakat erteleme sebebi olarak bir bildirim yapılmadı. Kamuoyu ve STK’lar nezdinde bu konu henüz ciddi olarak masaya yatırılmadı. Bir kaç farklı bakış açısı ile kişisel analizlerimi aktaracağım.

Erteleme gündemi konuşuladursun, ihale ile ilgili tam olarak bir düzenlemenin olmadığı ortaya çıktı. Şu demek oluyor, 4G/5G konusunda henüz bir hukuki düzenleme yok. Bu düzenlemenin yeni meclis tarafından yapılması gerekiyor, iktidarın değişmeyeceği öngörüsü doğru olsa bile tecrübeli kadroların değişeceği bir gerçek. Bu anlamda acele karar verilmemeli. Umarım Cumhurbaşkanı’nın 5G’yi bekleyelim düşüncesinden dolayı ihale ertelenmemiştir. Ertelenmesi doğru.

Mevcut altyapının büyük bir bölümü baz istasyonlarının kablosuz tekrarlanması yöntemine dayanıyor. 4G/5G altyapı için baz istasyonlarına kadar yapılması gereken fiber kablolamadaki en büyük engel para değil, yerel yönetimler. Her konuda olduğu gibi kendilerine rant saglamaya calısan yerel yönetimler, fiberoptik kablo cekilmesine yüksek bedeller ödenerek izin veriyorlar.Belediyeler otoyoldan, köprüden aldığı ücrete benzer bir yapılanma ile fiberi çekip şirketlere kiralama mantığı ile olaya yaklaşıyor. Belediyelerin kültür, spor faaliyetleri yerine otopark, çevre düzenleme şirketleşmesinin yanına fiber altyapı kurmak da mı gelecek? Altyapı konusunda bir kanuni düzenleme şart.

Thumbnail for 10365Servis sağlayıcı operatörler kendi aralarında uzlaşamıyorlar, ortak baz istasyonları, ortak fiber altyapı konusunda aynı masaya oturmuyorlar. Özelleştirilen Türk Telekom ise bu konuda eşit davranmıyor.  BTK bu konuda tavrını net koymalı.

4G/5G icin yapılacak frekans ihalesinde kamu yararı göz önünde tutulmalı. Bunun bir kaç yönü var, eger bir universite sanayi işbirliği projesi ile baz istasyonları yada diğer teknolojilerde yerelleştirme yapılacaksa. Fakat ülkemizin önde gelen kamu teknoloji şirketleri montajdan öteye gidemiyorlar, yazılımsal konularda çözüm geliştirebiliyorlar. Üniversitelerimizin ilgili bölümleri, teknokentleri uyuyor mu? Teknoloji üretimi için 5G’yi beklemeye gerek yok.

5G’yi beklemek yönünde bir karar alınırsa kamu yararı acısından ciddi bir tüketim potansiyeli kaybedilmiş olur. Toplum olarak teknoloji tüketimi, teknoloji trendlerine uyumun yüksek olduğunu düşünürsek bu doğrultuda bilişim kollarında faaliyet gösteren ithalatcı, dagıtıcı, satıcı ve desteği sürdüren şirketlerin dezavantajına bir durum oluşabilir. Zira 4G’yi destekleyen tüketici elektronigi ürünlerinin piyasaya sürülmesi anlamsız hale gelecektir. Teknoloji tüketimin devamı 4G ile sağlanır.

Thumbnail for 95633G ile 4G arasında bir karşılaştırma yapılıyor. Tamamen birbirinden farklı teknolojik altyapılar üzerinde konusan iki terim birbirine karıstırılıyor. 3G mevcut altyapımızla daha yüksek internet hızları saglayabilir, bu baz istasyonlarına yapılan ağ altyapısı ile değişir. 4G demek daha yüksek işlemci teknolojisi, daha yüksek verim ve performans, işlemci teknolojisinin getirdiği anahtarlama avantajıyla daha düşük pil performansı anlamına geliyor. Hali hazırda bir çok akıllı telefon 4G uyumlu olduğunu düşünürsek 5G’nin beklenmesi gereksiz bir durum haline gelecektir. Teknoloji gelişirken izlemeye gerek yok, anında geçiş yapılmalı.

Ev tipi kişisel kullanımlarda yeni bir dönem başlayacak ve DSL teknolojileri bir kenara itilecektir. Şu an bile telefonlar üzerinden canlı TV yayınları izlenebilirken, 4G/5G ile daha yüksek çözünürlüklü yayınları evlerimizdeki TV’den izleyebilir duruma gelebileceğiz. Kısaca bilgisayar, telefon, otomobil, saat, gözlük, makineler arası iletişim derken her teknoloji ürünü için daha yüksek bant genişliği şart. Her yerde 4G.

Açıkçası konuyu neresinden bakarsanız bakın, 4G’yi ertelemek pozitif düşünce tarzı ile mantıklı değil.

Aykut SAĞLAM
Yönetim Kurulu Başkanı
Empatiq İletişim Teknolojileri A.Ş.

Tagged , , , , ,

Related Posts

Önceki yazıyı okuyun:
Ortaya bir 4,5G mi yapsak?

Haberleşme teknolojileri her geçen gün değişiyor ve gelişiyor. Başta akıllı telefonlar olmak üzere, internet altyapıları ve kablosuz haberleşme gibi bir...

Kapat