IPHaber
Son Yazılar

Güvenlik


LulzSec Şimdi De Murdoch'un Email Arşivini Ele Geçirdi

Temmuz 20, 2011 by admin in Güvenlik with 0 Comments

Medya imparatoru Rupert Murdoch’un şirketi News Corp’a ait olan network hack edildi. Hackerlar bugün ellerindeki devasa boyutlardaki bilgiyi internete vereceklerini söylüyorlar. Hack olayının arkasında yer alan grup ise Sony vakası ve ardından yaşanan gelişmelerle 1 ay boyunca gündemden düşmeyen LulzSec grubu.

Son 1 haftadır hem geleneksel medya hem de yeni medya kaynaklarında en çok konuşulan konulardan birisi medya imparatorluğu News Corp ve sahibi Rupert Murdoch’un çöküşü. Hatırlayacağınız üzere İngiltere’de 2006 yılında ortaya çıkan bir telekulak vakasını inceleyen ve dosyayı yeniden açan [1] emniyet güçleri News Corp için çok zor geçen ve geçecek olan günlerin ilk adımlarını atmışlardı.

Dün ise News Corp’un networkünün hack edildiği bilgisi gündeme geldi. Hack olayının arkasındaki isim ise Sony vakası ve ardından yaşanan olaylarla [2], [3], [4] tanıdığımız LulzSec grubu. Hackerlar News Corp networkünden devasa boyutlarda bir email arşivi çaldıklarını ve bugün bu arşivi internetten paylaşıma açacaklarını söylüyorlar. Ayrıca LulzSec sadece email arşivini çalmakla da yetinmemiş. Hacker grup, News Corp’a ait olan The Sun gazetesinin web sitesinin de adres satırına yönlendirme yapmışlar. The Sun’a ulaşmaya çalışan online okurlar, Rupert Murdoch’un öldüğünü haber veren sahte bir sayfaya yönlendirilmişler.

LulzSec’in aktif üyelerinden birisi olan Sabu, Twitter’dan attığı mesajda News International firmasının CEO’su Rebekah Brooks’un networke giriş şifresini de yayınlıyor. Sabu ayrıca News of the World’un eski baş editörü Bill Akaas’ın da network giriş şifresini gizlenmiş bir biçimde (hashed) vermekte. Konuyla ilgili News International cephesi, The Sun ve News Corp sadece hack olayı konusunda bilgi sahipleri olduklarını ve olayı incelediklerini açıkladı.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat