Lübnan'da, VoIP Kullanımına Yasaklama

0
18

Lübnan Telekomünikasyon Bakanlığı, şirketlerin VoIP kullanmalarını yasakladı. Bakanlık, bu kararına gerekçe olarak devlet gelirindeki kayıpları gösterdi.

Bakanlığın, kişisel VoIP kullanımına karşı olmadığı, kurumsal manada bu teknolojiyi kullanmaya yetkili tek kuruluşun yine Telekomünikasyon Bakanlığı olduğu belirtildi. İnternet üzerinden ses transferine olanak sağlayan VoIP konusunda 9 Haziran’da bir bildiri yayımlayan bakanlık, teknolojinin “hukuk dışı” kullanımıyla mücadele edileceğini duyurmuştu.

Bakanlık kaynaklarının verdikleri bilgilere göre, Lübnan devleti uluslararası konuşmalar dolayısıyla yılda 150 milyon dolara yakın bir gelir elde ediyor. Bu kaynağın bir kısmı, kamu kurumların finansmanında ve hatta borçlarının itfasında değerlendiriliyor.

Lübnan’da, 2002 yılında kabul edilen yasalara göre VoIP teknolojilerinin kurumsal alanda kullanımı yasaklanmış bulunuyor. Telekomünikasyon Bakanlığı’nın, yasadışı VoIP görüşmelerin izinin sürülmesi için özel bir birim kurduğu ve bunun için özel bir yazılımın geliştirildiği belirtiliyor.

Alıntı: turk.internet.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.