IPHaber
Son Yazılar

Genel


LTE/Wimax Birleşimi Spekülasyonları Yeniden Gündemde

Temmuz 14, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

Wimax/LTE alanında çalışan herhangi bir yöneticiye sorduğunuzda bu iki standardın birleştirilmesi gerektiği cevabını alırsınız, ancak bunun hangi çatı altında olması gerektiği konuştuğunuz kişiye bağlı olarak değişir.

LTE’nin tamamının Wimax şemsiyesi altında Wimax standartları ile birleşmesi – veya tem tersi – fikri tekrar gündeme gelmeye başladı. Sektörün yöneticileri, bu iki standardın % 80 oranında benzerlik göstermesi nedeniyle harmanlanmasının daha iyi olacağını düşünüyorlar, ancak Wimax, LTE’nin birkaç yıl önünden gidiyor.

Sektör uzmanları, birbirine rakip bu iki 4G teknolojisi yüzünden tüketicilerin kafasının karışacağını da iddia ediyorlar. Diğer yandan Intel’in bu iki teknolojiyi entegre etme uğraşı içinde olduğu ve Intel’in hem Wimax hem de LTE için kullanılacak bir yonga seti üretmesinin teknik olarak mümkün olduğu belirtiliyor.

Bu haberler Intel’in mobil telefon pazarına tekrar girmeye hazırlandığını duyurması sonrası konuşulmaya başlandı. Intel’in Yönetim Kurulu Başkanı Paul Otellini, Financial Times’a yaptığı açıklamada mobil cihazların daha güçlü hale gelmesi ve bilgisayar-vari uygulamaların benimsenmesindeki artışa paralel olarak, Intel’in mobil telefon pazarına girmeye hazırlandığını söyledi.

Wimax/LTE alanında çalışan herhangi bir yöneticiye sorduğunuzda bu iki standardın birleştirilmesi gerektiği cevabını alırsınız, ancak bunun hangi çatı altında olması gerektiği konuştuğunuz kişiye bağlı olarak değişir. Wimax Forum’dan ya da Wimax’e yakın kişiler LTE’nin Wimax şemsiyesi altına girmesi gerektiğini düşünürken, Vodafone gibi mevcut 3G uygulamacıları Wimax’ın LTE’nin altında yer almasını savunuyorlar.

Şimdilerde tekrar gündeme gelen bu argüman, 1990’lardaki 3G standartlarının belirlenme sürecine benzetiliyor. CDMA yanlıları IS-95 ile geriye dönük uyumlu bir standart talep ederlerken, GSM camiası CDMA-tabanlı bir standart olarak W-CDMA’nın benimsenmesini ancak CDMA operatörlerinin pazara yönelik zamanlama avantajı kazanacakları dolayısıyla IS-95 ile uyumlu bir versiyon istemediklerini belirtmişlerdi. Sonuç olarak 3GPP değişik bir çip oranı olan ve bazı farklı teknik değişiklikler de barındıran bir versiyon ile yola çıkmıştı.

LTE ve Wimax konusunda da benzer tutum sergilendiği görülüyor. Wimax camiası, mevcut standardın bir IMT-2000 teknolojisi olarak kabul görmesini, dolayısıyla 4G standardı olarak 802.16m’i destekliyor. Elbette ki bu yeni standart 802.16 ile geriye dönük olarak uyumlu olmalı. Ve yine Wimax camiasına göre eğer bir bütünleşme söz konusu olacaksa 4G standardı olarak 802.16m benimsenmeli. Bu kabul edilirse geriye dönük uyumluluk bağlamında Wimax operatörleri belirgin bir avantaja sahip olacaklar. Bu durumda da LTE yandaşları ayrı bir teknoloji kullanmayı ve ölçek ekonomisinin avantajını kullanmayı tercih edecekler.

3G dünyasında da olan buydu. CDMA 1xEV-DO konuşlandırma bağlamında öndeydi ancak daha iyi ölçek ekonomisi sağlamak için CDMA’dan, GSM 3G yoluna geçen birçok şirket göz önüne alındığında günümüzde kazananın WCDMA olduğu çok açık.

Alıntı: http://www.turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=21420

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat