IPHaber
Son Yazılar

Telekom


Linkedin'de kişisel bilgileriniz reklam malzemesi yapılıyor

Ağustos 17, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Sosyal ağların hedefli reklamcılık adına yaptığı değişikliklere alet olmamanız için Trend Micro’dan yeni bir uyarı geldi. Linkedin’de yapılan değişikliğe dikkat çekilen bu uyarıda, kişisel bilgilerinizi nasıl koruyacağınız da anlatılıyor.

Linkedin’de kişisel bilgilerinizin ve fotoğrafınızın reklamlarda kullanılmasına olanak tanıyan yeni özelliğin mahremiyeti hiçe saydığını söyleyen Trend Micro Güvenlik Uzmanı Rik Ferguson, bu özellik yüzünden siteye üye olan her kullanıcının, isim, fotoğraf ve kişisel bilgilerinin reklamlarda kullanılmasına onay vermiş olduğunu belirtiyor.

Ferguson, yeni getirilen özelliklerin 120 Milyon Linkedin kullanıcısına bildirilmeden gerçekleştirildiğini, bu uygulamanın kişisel mahremiyete aykırı olduğunu ifade ediyor.

Ferguson’a göre, internette paylaşılan her bilgiye dikkat ederken sosyal ağ sağlayıcısına da özen göstermek gerekiyor. Zira sadece Linkedin değil, birçok platform kullanıcıların bilgisi dışında kişisel bilgileri kullanmaya çalışıyor.

Bu arada Hollanda’da gizlilik yasalarına aykırı olduğu gerekçesiyle Linkedin’in bu uygulaması hakkında soruşturma başlatıldı. Haziran ayından bu yana test aşamasında olan ‘reklamlarda kişisel bilgileri kullanma’ eyleminin durdurulması için, ülkede sert yaptırımların getirilmesi bekleniyor.

Kişisel bilgilerinizi reklam olmadan nasıl korursunuz?

Sizin de Linkedin profiliniz varsa giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki isminize tıklayarak, ‘ayarlar’ (settings) bölümüne girmelisiniz. Açılan sayfanın sol tarafında bulunan ‘hesap’ (account) sekmesini tıklayarak ‘Toplumsal Reklamları Yönetin’ (Manage Social Advertising) ve ‘Geliştirilmiş reklamları etkinleştir/devre dışı bırak’ (Turn on/off enhanced advertising) seçeneklerini göreceksiniz. Bu iki bölüme de ayrı ayrı girerek, açılan sayfadaki işaretli kutuların işaretini kaldırmanız gerekiyor. Bu sayede reklamlarda isim, fotoğraf ve kişisel bilgilerinizin kullanımını engelleyebilirsiniz. Bu sayfada öncelikli olarak önerimiz, bu özelliği devre dışı bırakmanız. Ancak bu ayarlar sayfasında kendinize uygun daha fazla devre dışı bırakmak isteyeceğiniz özellikler olabilir.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat