IPHaber

Telekom


LinkedIn İle İşe Başvur Butonu Geliyor

Haziran 13, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Sosyal ağların arasından profesyonel bağlantılar kurmasıyla sıyrılan Linkedin, bu özelliğini daha da öne çıkararak fark yaratmaya çalışıyor. GigaOm‘un yaptığı habere göre Linkedin, bu ayın sonlarında sunacağı “Apply With Linkedin” butonu için harekete geçti ve firmalarla görüşme aşamasında. Ülkemizde yaygınlığı giderek artan LinkedIn’in bu yeni butonu neler sağlıyor ve kimler için ne ifade edecek, bakalım;

Firmalar Açısından: Giderek artan buton karmaşasında Linkedin butonu başvuru süreçlerine gerçek bir çözüm sağlaması açısından değerli bir katkı sağlıyor. Habere göre firmaların başvuranları sıralamasına ve filtrelemesine de olanak sağlayacak olan özellik, firmalara güzel bir veri bankası oluşturabilir. Hem de kişilerin sosyal paylaşımlarını da ölçümleme şansı yakalayacak olan firmalar, kişileri kendi sosyal ortamlarında gözlemleme şansına ulaşacaklar. Daha fazla filtreleme eklemek isteyen firmalara da bunu sağladığı için (ekstra soru sorma gibi), diğer İK sitelerinden çok bir eksikliği olmayacak gibi görünüyor. İlk kullanım aşamasında henüz çok başarılı olmayabilir (hali hazırda var olan İK danışmanlık sitelerine göre) ancak şans verip kullanmak gerektiğine inanıyorum. Zamanla artıları eksikliklerinin önüne geçecektir.

Kullanıcı Açısından: Bir çok insan kaynakları sitesinde profil bilgisi doldurmaktan sıkılanlar için çok güzel bir çözüm olduğu kesin. Linkedin profili zaten sürekli güncel tutulan bir sayfa ise, başvuru aşamasında tekrar tekrar profil ile uğraşılmasına gerek kalmayacak. Basit bir profil hazırlamadan ziyade, daha fazla yönünüzü (paylaşım, gruplar, etkileşimler) gösterebileceği için, insanın fark yaratmasına olanak sağlayabilir. GigaOm haberinde başvurunuzu yaptıktan sonra, o firmada çalışan arkadaşlarınızı da göstereceğini söylemiş. Bu kesinlikle rahatlık sağlayacaktır ancak, inanılmaz bir artı değil. Linkedin’de aktif olan ve işi gerçekten isteyen kişi, dönüp kendi ağı içerisinde arama yapması da 3 saniye alacak kişidir.

LinkedIn Açısından: İK departmanları bu özelliği kullanmaya başladıkça, firmaların LinkedIn hesapları olması da zorunlu hale gelmeye başlayacak. Gelirinin %43′ünü iş süreçlerine sunduğu çözümlerden elde ettiği düşünülürse, bu Linkedin için oldukça kritik bir gelişme haline gelebilir. Aynı artış durumu tabii ki kullanıcılar açısından da geçerli. Bu sitedeki aktifliği ne kadar etkiler, kararsızım ancak bilinirliği arttıracağına ve kullanıcı sayısında da değişim yaratacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

LinkedIn’in oluşturduğu sosyal ağa çok uygun ve olması gereken bir özellik ancak büyük bir değişimi bir anda getirmeyecektir. İK süreçlerini ve dijital İK danışmanlık firmalarını ise uzun vadede ve kökten etkileyeceği kesin. İş süreçleri de giderek sosyalleşiyor, nur topu gibi bir butonumuz daha oluyor, sağlıklı büyüsün diyelim!

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Nokia’nın değeri yarıya indi

CEO, ‘Yanan platform’a benzetti, Nokia’nın değeri yarıya indi. Rakipleri karşısında zor günler geçiren Finlandiyalı mobil telefon şirketi Nokia, Microsoft’un desteğiyle...

Kapat