IPHaber

Genel


LCR (Least Cost Routing) Nedir?

Haziran 26, 2008 by admin in Genel with 0 Comments

LCR Yeni nesil sistemlerde yapılacak olan görüşmelerin en düşük maliyetli yoldan yapılmasını sağlayan bir mekanizmadır. Buna göre sistem belirli kurallar dahilinde başlatılacak görüşmeleri, kurala uygun olarak yönlendirmesi için ayarlanmakta, böylece görüşme maliyetlerinin kontrolü sağlanmaktadır.

Aşağıdaki şekilde örnek bir LCR yönlendirmesi gösterilmiştir. Bu sistemde yapılan ayarlar ile merkez ofisten başlatılan çağrılar da aranan numara eğer “1234” ise internet bağlantısı üzerinden direkt olarak karşı taraftaki Cwiz’e gönderilecek ve en az maliyetle görüşme yapılacaktır.

Aynı şekilde aranan numara eğer “05XX1234545” ise “GSM Operatörü 1” üzerinden gönderilecek, “05YY1234545” ise diğer GSM operatörü üzerinden gönderilecek, böylece en uygun maliyetli yolun kullanılması sağlanacaktır. Aynı şekilde iliçi, iller arası veya milletler arası görüşmeleri en uygun maliyetli operatör üzerinden yönlendirmek mümkün olacaktır.

Değişen iletişim hizmetleri ile orantılı olarak uygun ayarlamaların yapılmasına açık olan bir metod olması sebebiyle yeni gelecek operatörler için gerekli düzenlemeler yapılarak düşük maliyetli görüşmelerin sürekliliği sağlanabilir

Alıntı: http://www.cwiz.com.tr/icerik/teknoloji_devam.htm

Tagged ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki yazıyı okuyun:
Santrallerin evriminde son durak ; Soft PBX

VoIP teknolojisinin ilk uygulamalarının görüldüğü 90’lı yıllardan bugüne inanılmaz gelişmeler ile karşılaştık. Gerek bilgisayarlara takılan kartlar gerekse router lar üzerinde...

Kapat