IPHaber

Genel


Larry Page’ten uçan taksi hamlesi: Cora

Mart 14, 2018 by admin in Genel with 0 Comments
Larry Page'ten uçan taksi hamlesi: Cora

Jetgiller’de gördüğümüz uçan taksileri gerçek hayatta deneyimlemeye her geçen yıl biraz daha yaklaşıyoruz. Daimler, Porsche gibi dev araç üreticilerinin yanı sıra teknoloji şirketleri de geniş potansiyel gördükleri drone taksi pazarına büyük ilgi gösteriyorlar. Silikon Vadisi’nden çıkan girişim Kitty Hawk, Google’ın kurucularından Larry Pagein desteği ile ürettiği uçan taksilerin test uçuşlarına başladı. Cora adını alan uçan taksinin test uçuşları Yeni Zelanda’da yapılırken, ilk görüntüler de YouTube’a yüklendi.

Hava aracı kanatlarındaki dikey pervaneleri ile göze çarpıyor. Bu pervaneler sayesinde drone taksi herhangi bir uçak pistine gerek duymadan olduğu yerden kalkıyor ve bir noktaya inebiliyor. Tamamen elektrikle çalışan aracın, bu sayede çevre kirliliğinin de önüne geçmesi bekleniyor. Zira Yeni Zelanda’nın nihai hedefleri arasında 2050 yılında karbondioksit salınımını ortadan kaldırmak var.

Öte yandan rahatsız edici bir motor ve pervane sesine de sahip olmayan araç, saatte ortalama 100 km hıza ulaşabilecek. Uçan taksi tamamen otonom pilot özelliğine sahip.Kitty Hawk, 1903 yılında eyaletteki ilk uçuş denemelerinin yapıldığı sahil ile aynı ismi taşıyor. 2015 yılında kurulan girişimin kurucuları, kişisel uçuşu daha fazla kişiye ulaştırmak istiyor.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
İsim değiştirerek Proofstack olan Copyrobo’nun yeni yol haritası

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında blockchain teknolojisiyle telif hakkı korumasına odaklanan yerli girişim Copyrobo'dan sizlere bahsetmiştik. İsim değiştirerek yola Proofstack markası...

Kapat