IPHaber

Telekom


Küresel IP trafiği 4 kat artacak

Haziran 4, 2010 by admin in Telekom with 0 Comments

Cisco, yıllık Küresel Ağ Endeksi (VNI) araştırmasını yayınladı. 2009 yılı sonundan 2014 yılına kadar internette yaşanacak gelişmelerin konu edildiği araştırmaya göre küresel IP ağlarındaki trafiğin 4 kat artarak 767 eksabayta ulaşması bekleniyor. Bu rakam, 2013 yılı için daha önce öngörülen trafikten 100 eksabayt daha yüksek. Gözlenecek artış 2008 yılında internet protokolü ağlarında taşınan toplam trafiğin 10 katına denk düşüyor.

Araştırmaya göre ağlarda gözlemlenen trafiğin büyük bölümünün ise videodan kaynaklanacağı öngörülüyor. Videonun ise 2014 yılında küresel IP trafiğnin yüzde 91’ini oluşturacağı tahmin ediliyor. Özellikle ağların artan bantgenişliği kapasitesi ve hızlanan internet ile HDTV (Yüksek Tanımlı TV) ve 3DTV’nin (3 Boyutlu TV) popüler hale gelerek IP trafiğini 2009 yılı sonuyla karşılaştırıldığında 2014 yılında 4’e katlayacağı ifade ediliyor.

Cisco’nun yıllık olarak küresel IP trafiğindeki büyüme ve trendleri öngörebilmek amacıyla yaptığı bu araştırmada tüketiciler ve iş  dünyası olmak üzere iki kullanıcı grubuna odaklanılıyor. Öngörüler ise bağımsız araştırmacı kaynaklarından elde edilen trafik, kullanım ve cihaz verilerine dayanarak hazırlanıyor. Araştırmada yapılan tahminler, veriler ve metodoloji, dünya çapındaki servis sağlayıcılardan gelen veriler ile doğrulanıyor.

Tagged , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Google'a yasak mı geldi?

İnterneti çökme noktasına getiren Google yasağı ile ilgili, "pes artık" dedirten inanılmaz açıklama.

Kapat