IPHaber

Telekom


Kullanıcı Trafiği Sesten Dataya Evriliyor : Hedef 400 Gigabit İletim Hızı

Haziran 3, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

Nokia Siemens Networks müşterilerine yönelik düzenlediği çalıştayda optik şebekeler alanındaki yeni teknolojileri ve gelişmeleri duyurdu.

Çalıştayda sunum yapan Nokia Siemens Networks (NSN) uzmanları internet kullanıcılarının daha fazla eğlence istediğini, bugüne kadar ses ağırlıklı olan kullanıcı trafiği profilinin 2015 ve sonrasında data ağırlıklı olacağını kaydettiler. Buna bağlı olarak da düz ve basit ağlar üzerinde hemen hemen sınırsız bant genişliğine ihtiyaç duyulacağının altı çizildi. Çalıştayda, uygulamalı anlatımlarla NSN’nin halihazırda sunduğu 40G iletim hızını 100G’ye çıkaracak teknolojiye sahip olduğu gösterildi. Ayrıca 400G ve ötesi için çalışmaların sürdüğü bilgisine yer verildi.

Yeni nesil optik erişim geliyor

Nokia Simens Networks çalıştayında bireysel internet kullanıcısının alışkanlıklarındaki değişimler de dile getirildi. İnternet kullanıcısının kendi kişisel cihazından istediği yer ve zamanda her türlü içeriğe erişmek istediği kaydedildi. Bireysel kullanıcı için uygulamalara bağlı kalma (QoE), her zaman açık olan hizmetleri kullanma (QoS), aramak ve aranmak önemli hale geliyor.

Uzmanlar, bu beklentileri karşılamak isteyen operatörlerin daha hızlı, daha maliyet etkin ve daha akıllı optik şebekelere ihtiyaç duymaya başladıklarını, Nokia Siemens Networks’ün de bu yönde teknolojiler geliştirdiğini belirttiler. Her aboneye ait 1 Gb/saniye erişimin 10 Gb/saniye seviyesine çıkmasının sağlanabileceğinin altı çizildi. NSN’nin yeni nesil optik şebekeleri operatörlerin müşterilerin hızlı ve geniş band erişimi sunma imkanı verirken, işletme maliyetlerinde kayda değer düşüşler sağlıyor.

Optik şebekeler operatörler için vazgeçilmez oluyor

NSN uzmanları optik şebekeler hakkında da bilgi verdiler:

“Ses ve/veya veri ağlarının düğüm noktaları arasında giderek artan yüksek bilgi akışını fiber optik kablolar üzerinden taşımamızı sağlayan bir teknolojidir. Optik şebekeler şehir içinde, şehirlerarasında, deniz ve okyanus ötesi iletişimde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çevresel elektromanyetik ortamdan etkilenmemesi ve uzun mesafelerin tekrarlayıcı gerektirmeden geçilebilmesi, bilgi iletim bant genişliğinin giderek daha da yükselmesi ve geliştirilen akıllı koruma mekanizmaları optik şebekeleri operatörler için vazgeçilmez kılmaktadır.”

Bugüne kadar 150’den fazla omurga kurulumu gerçekleştiren Nokia Siemens Networks en uzak erişim (2500 km) ve en yüksek kapasite (96 x 10/40/100G) seviyelerini yakalamış bulunuyor.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
İnternet trafiği 4 kat artacak!

Cisco, düzenli olarak hazırladığı Görsel Ağ Endeksi'nin beşinci yıllık raporunda, 2015'te ağa bağlı cihazların sayısının dünya nüfusunun iki katına çıkarak...

Kapat