IPHaber

Telekom


Kredi kartında 'sosyal mühendislik' vurgunu

Mayıs 17, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

İstanbul Bilişim Polisi, kimlik bilgilerine ulaştıkları vatandaşların hesabından yüzbinlerce lira para çeken bir şebekeyi ortaya çıkardı. Şebeke “sosyal mühendislik” yöntemini kullanıyordu. İşte o yöntemin ayrıntıları.

Bilgisayar kullanıcılarının güvenlik açıklarından faydalanılarak kişilerin tüm bilgilerine ulaşılması bilişim dünyasında böyle adlandırılıyor. İstanbul Bilişim Polisi’nin ortaya çıkardığı şebeke de bu yöntemi kullanıyordu. Polisin uzun süren takibi sonunda 10 kişi gözaltına alındı.

Zanlıların banka hesabını boşaltmak istedikleri kişilerle ilgili bilgilere ulaşmak için kullandıkları ilk yöntem kendilerini rütbeli asker, doktor ya da polis olarak tanıtmak.

Örneğin kendini doktor olarak tanıtan dolandırıcı, adına kart çıkarmak istediği kişinin kaza geçirdiğini söyleyerek nüfus müdürlüğünü arıyor. “hasta ameliyatta, acil kimlik numarası gerekiyor” diyerek istediği bilgiye ulaşıyor.

Ardından da sosyal mühendislik yöntemiyle bilgisayar üzerinden kişinin diğer bilgilerine ulaşıyor. Ve adına yüksek limitli kredi kartı hazırlatıyor.

Bir çok banka şubesi müşterilerine ait hesaplarının boşaltıldığını ve onların bilgisi olmadan kredi kartlarından harcama yapıldığını farketti. Bunun üzerine başlatılan takipte polis aynı suçtan 2005 yılında yine gözaltına alınan cemal y. adındaki zanlıya ulaştı.

Zanlı cemal y.’nin üzerinde jandarma üsteğmen kimliği bulundu. Bu yöntemlerle bugüne kadar beşyüz bin tl haksız kazan elde eden 10 kişi adliyeye sevk edildi.

Alıntı:NTVMSNBC

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Karel güvenlik sistemleri pazarına giriyor!

Türkiye'nin yanı sıra Ortadoğu ve Afrika Bölgesin PBX pazar lideri ve dünyanın en büyük 15 PBX üreticisinden biri olan Karel,...

Kapat