IPHaber

Telekom


Kredi aldı, tablet bilgisayar yaptı!

Kasım 10, 2011 by admin in Telekom with 0 Comments

KOSGEB’den aldığı krediyle tablet bilgisayar yapmaya başlayan elektrik, elektronik mühendisi Ufuk Tezcan, en büyük sorunun pazarlama olduğunu söyledi.

Bir yıl önce bir klima fabrikasının araştırma ve geliştirme bölümünde çalıştığını belirten Ufuk Tezcan, buradaki 4 senelik deneyimin ardından piyasaya yeni çıkan tablet bilgisayarlardan satın aldığını, cihazı parçalayıp, teknikdonanımını incelediğini, daha sonra da kendi tablet bilgisayarlarını yapmaya başladığı açıkladı.

KOSGEB’e başvuru yaptığını ifade eden Tezcan, “Belli bir destek aldıktan sonra projemize başladık ve sonuca vardık. Ürünümüzü çıkardık. 5 çeşit tabletimiz bulunmakta. 2 kasamız, bir tane 10 inç, 1 tane de 7 inç ürünümüz var. Tüm tasarımı bize ait olduğu için müşteri ne isterse onu yapabiliyoruz” dedi.

Tablet bilgisayardaki parçaların bazılarını Türkiye’den tedarik ettiklerini de kaydeden Tezcan, “Aynı şekilde cihazın içine Navigasyon da koyabiliyoruz. Okul projelerinde kalem kullanmak gerekiyor. Onlara özellikle dokunmatik panel yapıyoruz. Şu anda imalatına başladık 4 aydır imalat yapıyoruz. Bu kapsamda tüm kalıplar, metal aksam, elektronik kartlar Türkiye’de üretiliyor. Diğer parçalarımızı da Türkiye’de üretmek için çalışmalar yapıyoruz. Diğer parçalar -pil, ekran- onları da yavaş yavaş geliştirmeye çalışıyoruz” diyerek, gelinen son noktada projeyi bitirdiklerini ve Türkiye’ye güzel bir ürün kattıklarını söyledi.

Tezcan, hastanelerde yataklı tedavi gören her hastanın başına bir tablet bilgisayar konularak takip edilmesiyle ilgili bir projeleri olduğunu ve bunu Sağlık Bakanlığı’na yapmak istediklerini de ifade etti.

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Two decades of productivity: Vim's 20th anniversary

The Vim text editor was first released to the public on November 2, 1991—exactly 20 years ago today. Although it...

Kapat