Korsanın zararı 10 milyar euro

0
6

AB Komisyonu bu sektörlerde on binlerce kişinin işinden olmasını da göz önünde tutarak korsanla mücadelede strateji değişikliğine gidiyor.

AB Komisyonu’nun verilerine göre taklit ürün kullanımı ve internette korsan paylaşım son yıllarda büyük artış gösterdi. Bu durum ekonomik anlamda ciddi bir sıkıntı oluşturmaya başladı. Çok ucuza mal edilen korsan ürünlerle yarışamayan birçok firmanın kepenk indirmek zorunda kalması, Avrupa çapında işsizliğin artmasında da rol oynuyor.

AB Komisyonu’nun İç Pazardan Sorumlu Üyesi Michel Barnier biran önce adım atılması gerektiğine dikkat çekti. Barnier “Avrupa’da ürettiğimiz, tasarladığımız, icat ettiğimiz ürünlerin değerini bilemez ve Avrupalılar olarak onları koruyamazsak, bunu kimse bizim adımıza gelip de yapmayacaktır” şeklinde konuştu.

Kayıp çok büyük

2008 yılının resmi rakamlarına göre Avrupa’da korsan paylaşım nedeniyle müzik, film ve yazılım sektörleri yaklaşık 10 milyar euro kaybetti. Bu sektörlerde yaklaşık 200 bin kişilik istihdam kaybı yaşandı.

AB Komisyonu üyesi Michel Barnier tüketicilerin mümkün olan her ürünü bedava elde etmek istediğine dikkat çekiyor. Barnier’e göre birçok kişiyse marka olduğunu düşünerek aldıkları ürünlerin taklit olduğundan habersiz. AB yetkilisi sorunun çözümünün kapsamlı bir strateji gerektirdiğini vurguladı. Barnier “Ben bu noktada tüketicilerin birer suçlu haline getirilmesine karşıyım. Ancak tüketiciler yaptıklarının bazı sonuçları olduğunu da bilmeli. Taklit ürün kullanımı istihdam piyasasını olumsuz etkiliyor. Bu ürünlerin kullanımı sağlık ve hatta güvenlik tehdidi oluşturuyor. Sanatçılar ve şarkıcılar maddi zarar görüyor. Yani korsan kullanımının birçok olumsuz etkisi var” açıklamasını yaptı.

Konu ister internet üzerinden yasadışı paylaşılan bir film, ister marka bir ürünün taklidi olsun, korsan ve taklit ürünler üzerinden kâr sağlayanlara ulaşmak hiç de kolay değil. Bu nedenle AB Komisyonu tüketicileri ve internet servis sağlayıcılarını resmi makamlarla işbirliğine çağırdı.

Fikri mülkiyet hakları, Avrupa Birliği’nde yaratıcılık ve ileri teknolojilerin ön planda olduğu sektörleri doğrudan ilgilendiriyor. Bu sektörlerde, bilgisayar yazılımcılarından sinema sanatçılarına, müzisyenlerden ilaç şirketlerinde çalışan uzmanlara, yaklaşık 8,5 milyon kişi çalışıyor.

AB’nin işi zor

Avrupa Birliği yeni strateji için düğmeye basarken, pratikte ne gibi adımların atılacağı henüz netlik kazanmış değil. AB’nin şimdiden Hindistan ve Brezilya’da jenerik ilaç üreten ve Avrupa’ya gönderen firmaları takip altına almış olması, bu firmalar arasında endişeye yol açtı.

AB Komisyonu’nun Gümrük Birliği ve Vergilerden Sorumlu Üyesi Algirdas Semata, “Eğer jenerik ilaçlar, gelişmekte olan ülkelere gönderilmek üzere AB toprakları üzerinden geçiyorsa, gümrük kontrolleri yalnızca, bu ilaçların AB pazarına sürülebileceği ihtimali olduğunda devreye girecek” dedi.

AB korsan ve taklit ürünlerle mücadele kapsamında gümrüklerde her yıl yaklaşık 40 bin sevkiyatı engelliyor. Ancak posta yoluyla gönderilen milyonlarca ürünün tek tek kontrol edilmesi de mümkün değil.

Korsanla mücadelede yeni bir strateji için düğmeye basan AB’yi zor bir görev bekliyor. Önümüzdeki haftalarda ayrıntıları netleşecek plan, yeni işbirliği modellerini, Avrupa çapında geçerli olacak ticari marka koruma yasaları ve uygulamalarını gündeme getirebilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.