IPHaber
Son Yazılar

Sosyal Network


Konum tabanlı facebook uygulaması

Ağustos 20, 2010 by admin in Sosyal Network with 0 Comments

Facebook geride bıraktığımız saatlerde bir basın toplantısı düzenleyerek son yenilikleri hakkında birtakım bilgiler verdi. Sosyal ağ devinin en ilgi çekici yeniliği ise dün bu sayfalarda aktardığımız Foursquare’e rakip olacak konum bazlı bir servis olan “Places (Yerler)” oldu.

Böylelikle Facebook “kim, ne ve ne zaman” sorularından sonra “nerede” sorusuna da cevap bulmaya başladı. Places uygulamasının üç ana işlevi bulunuyor: sizin bulunduğunuz yeri başkalarına göstermek, yakınınızdaki kişileri size göstermek ve yakınınızda meydana gelen etkinlikler hakkında sizi bilgilendirmek. Bulunduğunuz konumda kayıt bırakırken yanınızdaki arkadaşları da etiketleyebilirsiniz. Places uygulaması sizi otomatik olarak kayıt edecek ve bulunduğunuz yeri haber beslemesi üzerinden diğer Facebook kullanıcılarına duyuracak.

Facebook Places servisi için API’yi de kullanıma açtı. Bu alandaki oyunculardan birisi olan Gowalla Places’ı kullanacak ilk servislerden biri olacak. Foursquare’in de Gowalla’yı takip edeceği belirtiliyor.

Facebook Places’ın da yer aldığı yeni Facebook iPhone uygulamasını App Store üzerinden indirebilirsiniz, ya da telefonunuzda çoktan Facebook var ise güncellemeyi hemen yükleyin. Bunun dışında touch.facebook.com adresinden erişilebilen Facebook sürümü üzerinden de Facebook Places’ı kullanmak mümkün.

Not: Facebook iPhone uygulamasının güncellemesini cihazımıza yükledik. Maalesef Facebook Places şu an için Türkiye’yi tam anlamda desteklemiyor. Aşağıdaki gibi bir uyarı mesajıyla karşılaştık.

İlgili – Facebook Blog

Tagged , , , ,

Related Posts

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kapat