IPHaber

Genel


Kolombiyalı girişim Rappi, 200 milyon dolarlık son yatırımı ile ülkenin ilk Unicornu olma yolunda

Eylül 2, 2018 by admin in Genel with 0 Comments

Sipariş üzerine dağıtım hizmeti veren Kolombiyalı girişim Rappi, 200 bin dolarlık yatırım aldı. Yatırım ile değerlemesi 1 milyar dolara ulaşan Rappi, ülkenin de ilk unicorn girişimi olma özelliği ile dikkat çekiyor.

TechCrunch‘ın yakın bir kaynağından doğrulattığı bilgilere göre DTS Global liderliğinde gerçekleştirilen finansman turuna mevcut yatırımcılar olan Andreessen Horowitz ve Sequoia da katıldı.

Kolombiyalı girişim, Despegar, Globant ve MercadoLibre gibi Latin Amerika’dan doğan unicorların da arasına eklenmiş oldu. Ancak, bu değerlendirmeye ulaşmaları yaklaşık 10 yıl süren bu şirketler ile kıyaslandığında, Rappi sadece 3 yıl içinde bunu başardı.

Girişim dünyasına meşrubat dağıtarak başlayan Rappi, geçen zaman içinde ürün dağıtım yelpazesini yemek, bakkaliye, teknoloji ve hatta tıbbi ürünler ile genişletti. Şirket ayrıca, kullanıcıların kredi kartlarıyla ödeme yapmalarına ve Rappi’nin dağıtım acentelerinden birinden nakit almalarına olanak tanıyan popüler bir nakit çekme özelliğine de sahip.

Rappi teslimat başına 1 $ gibi bir ücret talep ediyor. Maliyetleri verimli tutmaya yardımcı olmak için, şirketin kurye filosu sadece motosiklet ve bisiklet kullanıyor.

Şirket 2015 yılında Simón Borrero, Sebastián Mejía ve Felipe Villamarin tarafından kuruldu. Aynı yıl Y Combinator’den mezun olmanın yanı sıra, 2016’da tanınmış ABD risk sermayesi fonu Andreessen Horowitz’den yatırım alan ilk Latin Amerika girişimcisi oldu.

Şimdilik, Kolombiya, Meksika, Brezilya, Arjantin ve Şili gibi beş Latin Amerika ülkesinde hizmet vere Rappi, yakın gelecekte Orta Amerika pazarlarına girmeyi umuyor.

Kaynak:: webrazzi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Önceki yazıyı okuyun:
Otomobil temalı yerli bulmaca oyunu: RoboPark

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Beyazay Games tarafından geliştirilen yerli bulmaca oyunu Unblock Taxi‘yi sizlere aktarmıştık.Yeni bir oyun ile karşımıza çıkan...

Kapat