IPHaber

Genel


Kendini onarabilen plastik malzeme!

Mayıs 24, 2013 by admin in Genel, Yatırım

 

Türk bilim adamlarından uzay ve uçak sanayinde devrim niteliğinde proje geliştirildi.

Kendini onarabilen,plastik malzeme,Hacettepe ÜniversitesiHacettepe Üniversitesi’nde gelişmiş seviyede kendini onarabilen plastik malzeme üretiliyor.

Hayatın her alanında yer alan plastik malzemeler çeşitli etkenlerle deformasyona uğrayabiliyor.

Günlük hayatta kullanılan plastikler yenisi ile değiştirilebilirken, stratejik öneme sahip alanlarda kullanılanmalzemelerin değiştirilmesi hem kolay hem de ekonomik olmuyor.

Hacettepe Üniversitesi’nde kendini onarabilen bir plastik malzeme geliştirildi.

Hacettepe Üniversitesi Kimya Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Solmaz Karabulut, “Amacımız plastik malzemelerin ömrünü uzatmak, dayanımının artırmaktır. Bu amaçla kendini onarabilen polimerik sistemler geliştirmeyi hedefledik.” dedi.

Henüz test aşamasında olan projede asıl hedef uzay,uçak ve savunma sanayi.

Karabulut, ”Bu alanlarda meydana gelen küçük hata ölümcül kazalara neden olabilmekte. Dış faktörlerle ve üretimden meydana gelen hatalarla oluşan çatlaklar buönerilen sistemle ortadan kalkacak ve mikro saniyeler düzeyinde sistem kendini onaracak ve bu tür kazalar bertaraf edilecek.” dedi.

Önceki yazıyı okuyun:
Google sesle arama özelliğini Chrome’un iOS versiyonuna taşımaya hazırlanıyor

Google sesle arama konusunda Chrome’un masaüstü uygulamasına önemli yenilikler getirmiş olsa da, iOS kullanıcıları için Siri’ye alternatif olacak bir sesli...

Kapat